URZĄD MIASTA ŁODZI - Budżet Obywatelski

logo URZĄD MIASTA ŁODZI - Budżet Obywatelski

GŁOSOWANIE NA PROJEKTY PONADOSIEDLOWE

NA ZADANIA ZGŁOSZONE DO ŁÓDZKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2024/2025


Każdy Mieszkaniec Łodzi może oddać maksymalnie pięć głosów na projekty ponadosiedlowe
oraz maksymalnie pięć głosów na projekty osiedlowe (do wyboru maksymalnie dwa osiedla)!
Aby uprościć Państwu wyszukiwanie projektów z wybranej kategorii prosimy skorzystać z filtrów.

Pokaż wszystkie projekty przypisane do wybranych kategorii:

LISTA PROJEKTÓW PONADOSIEDLOWYCH:

Numer projektu: L001

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Według raportu Fundacji GrowSPACE tylko w 2023 roku w województwie łódzkim odnotowano ponad 200 prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Tramwaj zdrowia psychicznego to inicjatywa, której celem jest wspieranie psychoedukacji i profilaktyki zdrowia psychicznego wśród osób mieszkających w Łodzi. Projekt przewiduje kursowanie specjalnie obrandowanego i wyposażonego na tę okazję tramwaju na trasie W-Z przez łącznie 7 dni (w dni powszednie – w godzinach szczytu 14:00-17:00 oraz w sobotę i w niedzielę w godz. 10:00-13:00) w terminie miejskiego tygodnia zdrowia psychicznego. Wewnątrz tramwaju będą znajdować się materiały psychoedukacyjne, a mieszkanki i mieszkańcy będą mieli możliwość porozmawiać z wolontariuszami i gośćmi akcji.

Koszt zadania: 22 600,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L003

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Kultura i dziedzictwo

Opis projektu: Pod Łodzią płynie aż 19 rzek! Niestety mało, który mieszkaniec Łodzi zdaje sobie z tego sprawę. Projekt zakłada wmurowanie – na wzór tablic przypominających o granicy Litzmannstadt Ghetto – 2 tablic z napisem Łódka w chodnikach po obu stronach ulicy Zachodniej nad kanalem wspomnianej rzeki. Miejsce wmurowania informacji o rzece wybrano nieprzypadkowo – jest to miejsce największych potoków pasażerskich i tablice w tych miejscach z pewnością będą dostrzegane przez wielu mieszkańców naszego miasta, a także turystów.

Koszt zadania: 3 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L004

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Kultura i dziedzictwo

Opis projektu: W przeszłości Dom Kultury Lutnia posiadał własną salę kinową, obecnie na Teofilowie nie ma żadnej. Doposażenie Miejskiej Strefy Kultury o mobilną salę kinową umożliwi wszystkim mieszkańcom Łodzi, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Teofilowa, korzystanie z bazy filmów i ułatwi dostęp do dzieł rodzimej i zagranicznej kinematografii. Projekt ten adresowany jest do dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów a także osób z niepełnosprawnościami (brak barier architektonicznych).

Koszt zadania: 1 209 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L005

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: PLAC ZABAW DLA DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI - "PEŁNIA ŻYCIA" Celem projektu jest przebudowa i rewitalizacja placu zabaw w Parku Julianowskim. O co chodzi? O umożliwienie dzieciom z różnymi niepełnosprawnościami uczestniczenia w "normalnym" dziecięcym życiu... o stworzenie możliwości spędzania czasu na placu zabaw - wspólnie z rówieśnikami. Pracujemy w Fundacji "Dom w Łodzi" i towarzyszymy Dzieciom z fundacyjnego domu dziecka dla chorych i niepełnosprawnych dzieci. Od lat prowadzimy działania pod hasłem "Pełnia życia" - robimy wszystko, by umożliwiać dzieciakom z niepełnosprawnościami realizowanie pasji i marzeń. Staramy się otwierać świat na ich wyjątkowe potrzeby, integrować, tworzyć nowe możliwości. Chcemy, by dzieci mogły wyjść ze swoich czterech ścian, przestać żyć na marginesie... Robimy dla nich przestrzeń w życiu społecznym. Dlaczego? Bo mają swoje pasje, swoje marzenia, bo są silne, pełne pomysłów i chęci przeżywania tego wszystkiego, co jest dostępne dla ich rówieśników. Z wielką nadzieją składamy projekt do Budżetu Obywatelskiego! Projekt ma na celu stworzenie integracyjnego placu zabaw, który będzie dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci z niepełnosprawnościami. Marzy nam się stworzenie bezpiecznej przestrzeni, z której będą mogły korzystać dzieci sprawne i ich rówieśnicy z różnego rodzaju dysfunkcjami np. dzieci jeżdżące na wózkach. Dlaczego Park Julianowski? Miejsce zostało wybrane po konsultacjach z rodzicami zaprzyjaźnionych dzieci z niepełnosprawnościami spośród propozycji przedstawionych przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Plac zabaw w Parku Julianowskim wymaga rewitalizacji. To świetny moment, żeby wprowadzić zmiany, które umożliwią zabawę dzieciom z dysfunkcjami. Chcemy, by na placu zbaw - na bezpiecznym i wygodnym podłożu - zostały zainstalowane huśtawki, karuzele, piaskownica, a także urządzenia umożliwiające uprawianie sportu i poprawę kondycji fizycznej. Korzystając z asortymentu różnych firm zajmujących się tworzeniem placów zabaw integracyjnych wybraliśmy następujące urządzenia - duża i bezpieczna konstrukcja do zabawy zawierająca szerokie pojazdy, zjeżdżalnię i różnego rodzaju interaktywne instalacje - karuzela integracyjna- 2 szt. - huśtawka wagowa integracyjna - huśtawka integracyjna 2 szt. - piaskownica integracyjna - słup z koszem – mapa placu zabaw dla dzieci niewidomych z wykorzystaniem alfabetu Braille’a - położenie piasku i nawierzchni.

Koszt zadania: 1 932 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L007

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Projekt zakłada badania noworodków i niemowlaków pod kątem zaburzeń budowy ciała, napięcia mięśniowego, budowy jamy ustnej i trudności w karmieniu.

Koszt zadania: 20 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L008

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Projekt zakłada montaż wyświetlaczy e-ink na przystankach zlokalizowanych na węźle Piotrkowska Centrum. Elektroniczny rozkład jazdy jest rozwiązaniem ekologicznym, pozwalającym obniżyć koszty wynikające z wymian rozkładów papierowych. Rekomendacja dla tablic z danymi statycznymi.

Koszt zadania: 140 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L011

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Projekt zakłada zakup i montaż na froncie każdej placówki edukacyjnej na terenie miasta herbu Łodzi umieszczonego na owalnej tabliczce odpornej na warunki atmosferyczne. Projekt ma na celu wzmacnianie lokalnego patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.

Koszt zadania: 45 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L012

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Inne

Opis projektu: Projekt zakłada zakup i montaż tablic z nazwami łódzkich osiedli. Tablice wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Tablice zamontowane byłyby w miejscach położonych na granicach łódzkich osiedli. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców Łodzi na temat łódzkich osiedli, na jakim osiedlu mieszkają oraz zwiększenie wśród mieszkańców poczucia przynależności do ich małych ojczyzn. Projekt dotyczy umieszczenia - przy drogach we wskazanych we wniosku lokalizacjach - znaków drogowych E-21 "dzielnica (osiedle)".

Koszt zadania: 75 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L013

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Projekt zakłada zakup i montaż na korytarzu każdej placówki edukacyjnej na terenie miasta oprawionego tekstu Prząśniczki - hejnału miasta Łodzi. Projekt ma na celu wzmacnianie lokalnego patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.

Koszt zadania: 15 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L014

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Inne

Opis projektu: Dzięki aplikacji na telefon komórkowy "Napraw Łódź" mieszkańcy będą mogli w łatwy i szybki sposób zgłosić problemy w przestrzeni Miasta. W prosty sposób będzie można min. zgłosić dziurę w drodze, uszkodzony chodnik, zniszczoną zieleń, miejsca nielegalnego postoju samochodów, awarię oświetlenia, nielegalne reklamy, przepełnione kosze, brudne pojazdy MPK oraz inne niedociągnięcia infrastruktury miejskiej. Łodzianie będą mogli również zgłaszać swoje pomysły i w ten sposób włączyć się w sprawniejsze zarządzanie i funkcjonowanie miasta. Opis schematu działania aplikacji: mieszkaniec widząc daną nieprawidłowość, wykonuje jej fotografię, oznacza na mapie (pozycja jest pobierana automatycznie z GPS, lub wpisywana ręcznie np. nr taborowy) i opisuje tekstowo (najpopularniejsze w postaci przygotowanej wcześniej formułki i potwierdza zgłoszenie. Zgłoszenia powinny być podzielone na główne kategorie (np. drogi, czystość, bezpieczeństwo, zieleń w mieście itp.), a te z kolei na podkategorie, a do ich obsługi automatycznie przyporządkowane zostaną wydziały/biura Urzędu Miasta Łodzi lub miejskie jednostki. Po przesłaniu zgłoszenia odpowiedzialny pracownik ustawia (w panelu dla administracji) status obsługi zgłoszenia np. "przyjęte do realizacji" , "w trakcie prac", "wykonano”. Każdy użytkownik aplikacji (po wcześniejszej rejestracji) mógłby mieć wgląd zarówno do wszystkich złożonych zgłoszeń, jak i do statusu ich realizacji. Aplikacja powinna być dostępna do pobrania ze sklepów Google Play oraz App Store. Jej interfejs należy zaprojektować w taki sposób, aby wysłanie zgłoszenia nie trwało długo (do 1 minuty) oraz nie wymagało podawania nadmiernej liczby danych. Status zgłoszenia powinien być oznaczony różnymi kolorami na mapie zgłoszeń, co pozwala użytkownikowi na bieżąco śledzić przebieg sprawy. Zalogowani użytkownicy powinni mieć dostęp do swoich zgłoszeń, które można przekazywać również anonimowo. 

Koszt zadania: 650 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L016

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Celem projektu jest uatrakcyjnienie zajęć sportowych Szkoły Podstawowej nr 14 w Łodzi oraz najbliższego otoczenia placówki. Teren Szkoły będzie miejscem, do którego chętnie przychodziłyby dzieci oraz dorośli i osoby starsze. Miejsce do gry w bule byłoby niewątpliwie zachętą i sposobem na integrację mieszkańców w każdym wieku z najbliższego otoczenia Szkoły.

Koszt zadania: 53 140,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L017

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Leśna ścieżka edukacyjna "Akademia leśnego przyjaciela" od lat stanowi cenne źródło wiedzy i inspiracji dla odwiedzających, umożliwiając bezpośredni kontakt z przyrodą oraz edukację ekologiczną. Niestety, z biegiem czasu, infrastruktura ścieżki uległa degradacji, a drewniane elementy ulegają rozkładowi. Renowacja tego ważnego zasobu edukacyjnego jest nie tylko koniecznością, ale i szansą na wzbogacenie regionu pod kątem edukacji i turystyki. Przywrócenie dawnej świetności leśnej ścieżki edukacyjnej "Akademia leśnego przyjaciela" to inwestycja w przyszłość naszej społeczności. Poprzez edukację i bezpośredni kontakt z naturą, umożliwiamy jako mieszkańcy pracę na rzecz lepszego jutra. Sprawmy, aby ponownie ścieżka stała się atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem edukacji i rekreacji dla przyszłych pokoleń!

Koszt zadania: 106 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L021

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Ulica Czechosłowacka jest główną ulicą osiedla Podgórze ale jednocześnie stanowi główną ulicę dojazdową do ronda Grembach, do szpitala CKD, parku 3 Maja i szkoły. Ulicą jeżdżą miejskie autobusy. Obecnie jest w fatalnym stanie, jest wiele dziur, uszkodzeń, sztukowań. Zasadne jest ułożenie nowego asfaltu w tej części ulicy.

Koszt zadania: 2 000 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L022

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Kultura i dziedzictwo

Opis projektu: Zadanie dedykowane jest wszystkim mieszkańcom miasta, którzy lubią czytać zarówno książki papierowe jak i w elektronicznej wersji. Ceny książek papierowych i abonamentów udostępniających zbiory elektroniczne wciąż rosną i ograniczają dostęp czytającym do literatury. Dlatego realizacja projektu ułatwi bezpłatny dostęp do nowości wydawniczych wszystkim mieszkańcom Miasta a szczególnie dzieciom i seniorom, którzy będą mogli czytać książki w dowolnej formie, książkę papierową albo w wersji elektronicznej jako audiobook albo ebook korzystając z coraz bogatszej oferty zbiorów elektronicznych. Mamy nadzieję, że zachęci to osoby nieczytające do czytania. Część pieniędzy proponujemy przeznaczyć na zakup książek papierowych do wszystkich filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Chcemy zapewnić wszystkim mieszkańcom taki sam dostęp do zakupionych nowości dlatego proponujemy aby każda filia otrzymała taką samą kwotę na zakup książek. Zakupione zbiory powiększą ofertę łódzkich bibliotek, ułatwią dostęp do nowości, poszukiwanych bestselerów zarówno z literatury pięknej dla dorosłych jak i dla dzieci i młodzieży. W ramach realizacji zadania Filie kupią najpoczytniejsze i poszukiwane tytuły: biografie, reportaże, publicystykę, kryminały, romanse, książki popularyzujące wiedzę, lektury szkolne, książki dla dzieci. Przy zakupach bibliotekarze powinni kierować się propozycjami czytelników – mieszkańców. Realizacja zadania na pewno zwiększy czytelnictwo w naszym mieście. Za pozostałe środki proponujemy zakup usługi zdalnego dostępu do publikacji elektronicznych. Coraz więcej osób korzysta z tej wygodnej formy czytania. Pozwoli to wszystkim mieszkańcom Łodzi na bezpłatne korzystanie z wydawnictw w formie e-booków, audiobooków, podcastów, synchrobooków e-komiksów. Działające na rynku platformy udostępniają różne publikacje on-line, mają coraz bogatszą i bardzo aktualną ofertę. Większość książek jest wydawana obecnie dwutorowo w formie papierowej i elektronicznej, to prawie 400 000 tytułów – nowości ale i najchętniej czytanej klasyki, kryminały, romanse, książki obyczajowe, publicystyczne, z różnych dziedzin wiedzy, lektury szkolne, książki poszukiwanych autorów, ale i bardzo ciekawe realizacje podcastów. Sposób korzystania z zasobów platform jest łatwy i wygodny. Wybraną pozycję może czytać/słuchać dowolna liczba osób w tym samym czasie, w dowolnym miejscu, wystarczy ją pobrać na własne urządzenie. Bezpłatny dostęp do usługi będzie można uzyskać wprowadzając kod otrzymany od realizatora zadania. Koszt indywidualnego zakupu dostępu do oferowanych na rynku abonamentów jest wysoki. Natomiast platformy te umożliwiają dostęp do baz publikacji elektronicznych czytelnikom nieodpłatnie poprzez oferty skierowane do bibliotek w formie abonamentu bibliotecznego. Realizacja proponowanego zadania dotyczy zatem zakupu książek tradycyjnych i w wersji elektronicznej i pozwoli dotrzeć do ulubionych tytułów wszystkim zainteresowanym mieszkańcom miasta. Aby spełnić oczekiwania mieszkańców, opierając się na doświadczeniu z lat ubiegłych, zadanie to powinna realizować Biblioteka Miejska w Łodzi. To instytucja z największym doświadczeniem w tym zakresie dzięki temu zapewni najbogatszą i różnorodną ofertę dla wszystkich. Dlatego wnioskujemy aby głosami mieszkańców umożliwić zakup książek oraz zdalny dostęp do publikacji elektronicznych Bibliotece Miejskiej w Łodzi, która zawiaduje siecią Filii obejmującą swym zasięgiem całe miasto. Jest to instytucja najbardziej kompetentna do realizacji tego zadania, na co dzień udostępniająca literaturę na różnych nośnikach nie tylko w tradycyjnej, papierowej formie, ale także cyfrowej. Zarówno książki jak i kody dostępu będzie można pobrać w dowolnej, najbliższej miejscu zamieszkania filii BMwŁ, lub drogą e-mailową. Mieszkańcy Łodzi będą mogli czytać i słuchać bez ograniczeń. Usługa dla mieszkańców będzie bezpłatna. Rosnące ceny książek papierowych i dostępu do zbiorów elektronicznych spowodowały, że koszt realizacji projektu oszacowano na 1 355 000 zł.

Koszt zadania: 1 355 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L024

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Zadanie polega na nasadzeniu niskiej i wysokiej zieleni oraz rekultywacji trawników.

Koszt zadania: 200 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L025

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Jako jednostka OSP Łódź-Andrzejów prężnie działamy na terenie całego miasta i okolic. Jesteśmy gotowi do poświęceń i dokładamy wszelkich starań by ratować ludzkie życie i mienie. Dotychczas braliśmy udział w gaszeniu pożarów tj.: Wifama, Uniontex, Polmozbyt, Fakora, Coko Werk oraz kościół Św. Doroty w Mileszkach. Niejednokrotnie interweniowaliśmy w wypadkach na autostradzie A1. Rocznie nasza jednostka jest zaangażowana średnio w ok. 80 akcji ratowniczo-gaśniczych. Niestety każdorazowy wyjazd powoduje zużywanie się specjalistycznego sprzętu. Posiadany przez nas MAN ma już 19 lat. Jest mocno wyeksploatowany i ze względu na częste naprawy wymaga dużych nakładów finansowych. Środki, które w niego inwestujemy mogłyby być przeznaczone na szkolenia dla strażaków oraz zakup nowego wyposażenia. Tylko sprzęt na najwyższym poziomie pozwoli nam zmierzyć się z największymi zagrożeniami dynamicznie rozwijającego się miasta. Powstawanie nowych szlaków komunikacyjnych oraz centrum logistycznych wymaga od nas bycia w stanie ciągłej gotowości, ze sprzętem, który nigdy nie zawodzi. W obrębie naszej działalności są m.in. ulice: Ofiar Terroryzmu 11 Września, Zakładowa, Lodowa, Rokicińska, autostrada A1, a także wiele nieużytków oraz obszarów leśnych. Chcąc zapewnić jak najlepszą ochronę nasza jednostka potrzebuje nowego, sprawnego auta ratowniczo-gaśniczego (GCBA), posiadającego zbiornik na dużą ilość środka gaśniczego. Pozyskanie nowego auta GCBA znacznie usprawniłoby działania i przyczyniłoby się do rozwoju naszej jednostki. Najważniejsze jednak jest to, że zapewniłoby lepszą ochronę osiedla i większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańców całego miasta.

Koszt zadania: 1 750 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L026

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Powstanie bezpiecznego miejsca do rekreacji związanej z rowerami, rolkami i hulajnogami. Dzięki powstaniu inwestycji będzie możliwość przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową dla dzieci od 10 roku życia. Plac ma służyć wszystkim mieszkańcom. Będzie to bezpieczne, zielone miejsce dostępne dla wszystkich mieszkańców tuż obok nowo wybudowanego boiska wielofunkcyjnego.

Koszt zadania: 273 200,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L027

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Boisko wielofunkcyjne ogrodzone. Nawierzchnia tartanowa z wydzielonymi boiskami do: główne do piłki ręcznej, dwa do koszykówki i boisko do piłki siatkowej.

Koszt zadania: 1 688 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L028

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Współczesny senior to osoba, która nadal jest ciekawa świata, chce zdobywać nowe umiejętności, chce się bawić, ćwiczyć, poznawać świat, być aktywnym. Dlatego też znając potrzeby seniorów, chcemy rozszerzyć już proponowaną ofertę o nowe ciekawe efektywności.

Koszt zadania: 40 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L029

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Seniorzy dzisiaj mają zupełnie inne potrzeby niż kilka lat temu. Chcą jak najdłużej pozostać aktywnymi fizycznie i umysłowo. Kochają ruch, taniec, wspólne spędzanie czasu. Zaproponowanie dodatkowych zajęć czy aktywności, które są bardziej wymagające jak np. tkanie, rysunek, malarstwo będzie dla nich szansą na zyskanie lepszego samopoczucia, lepszej samooceny.

Koszt zadania: 40 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L030

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Zajęcia aktywizujące dla seniorów pozwalające na ich rozwój jak np. carling, aquacykling, trening na trampolinach, zajęcia rozwoju osobistego, warsztaty malarskie.Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów chcemy uatrakcyjnić już prowadzone zajęcia i zachęcić do nich szerszą grupę seniorów.

Koszt zadania: 40 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L031

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Na sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu jak w tytule montujemy sekundniki, czyli nieduże tablice świetlne odliczające w dół i prezentujące informację o liczbie sekund jaka pozostała do zmiany koloru świateł z czerwonych na zielone i odwrotnie. Sekundniki zwiększą bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz przepustowość skrzyżowania. Usprawnią także dojazd do szpitala im. dr. Karola Jonschera.

Koszt zadania: 80 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L032

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Szatnia dla uczniów w SP nr 109 w chwili obecnej nie spełnia standardów szkoły XXI wieku, oczekiwań uczniów i ich Rodziców, utrudnia sprawowanie nadzoru pedagogicznego , nie gwarantuje pełnego zabezpieczenia własności uczniów. Odbiega od norm estetycznych, brakuje miejsc na ubrania uczniów, a nawet może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów. Szatnia jest pomieszczeniem nieremontowanym gruntownie od czasu istnienia szkoły. Oddzielone metalowymi siatkami boksy dla poszczególnych klas wyposażone w ciąg wieszaków nie dają poczucia prywatności i bezpieczeństwa pozostawionego w szatni mienia. W ramach zadania chcemy dokonać zmiany nawierzchni szatni , zamiast zniszczonej wykładziny, położyć terakotę, co zwiększy zarówno poziom bezpieczeństwa uczniów, jak i ułatwi utrzymanie czystości w tej części szkoły. W celu zlikwidowania wilgoci w ścianach, co może przyczyniać się do powstawania grzyba, a tym samym oddziaływać niekorzystnie na zdrowie uczniów jak i pracowników szkoły, chcemy zastosować nowoczesne metody likwidowania wilgoci, która dodatkowo powoduje nieprzyjemny zapach a przede wszystkim odparzanie ścian. Aby podnieść poziom zabezpieczenia rzeczy uczniów chcemy wyposażyć szatnie w szafki skrytkowe. W szkole uczniowie potrzebują przyjemnego, nowoczesnego i funkcjonalnego miejsca do przechowywania rzeczy, miejsca gwarantującego przestrzeń, bezpieczeństwo i komfort w czasie zmiany obuwia i dbania o swoją odzież.

Koszt zadania: 276 650,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L033

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Kultura i dziedzictwo

Opis projektu: Projekt ma na celu rozbudowanie Szlaku Łodzi Bajkowej (pomniki tworzące Szlak Łodzi Bajkowej stanowią wizytówkę Łodzi. Zachęcają najmłodszych do wędrówek po mieście) Pomnik będzie przedstawiał postać Muminka, bohatera książki Tove Jansson i serialu Se-Ma-Fora z Łodzi.. Muminek będzie mieć ok. 1,3 m. Podobnie jak inne pomniki na Szlaku Łodzi Bajkowej, rzeźba będzie odlana z brązu.

Koszt zadania: 100 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L035

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Jemioła szybko rozprzestrzenia się na wymienionych terenach, niszcząc piękne, stare okazy drzew i prowadząc do ich obumierania. Usuwanie jej jest konieczne, bo skutki działania pasożyta widać już niestety w wymienionych parkach. Stare drzewa pod względem pracy na rzecz dobrostanu mieszkańców są niezastąpione. Zbyt szybko je tracimy z powodu zaniedbań pielęgnacji i pozornych oszczędności władz Łodzi. Setki nowych rachitycznych nasadzeń, nie są w stanie zastąpić pod względem ilości oczyszczanego powietrza, chłodzenia w upały i zwiększania wilgotności, nawet jednego stuletniego drzewa.

Koszt zadania: 306 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L037

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Projekt zakłada prace specjalistyczne w obrębie koron drzew, w celu usunięcia jemioły i posuszu. Coraz większe ilości pasożyta pojawiają się w mieście, pustosząc drzewostan. Jemioła rozprzestrzenia się szybko na sąsiednie drzewa. Drzewo, które mocno zaatakowane jest przez tą roślinę, powoli zamiera. W Łodzi Zarząd Zieleni Miejskiej nie wykonuje tego typu prac jako prac utrzymaniowych i pielęgnacyjnych, czego efekty widać wyraźnie w parkach i przy ulicach miasta. Tracimy drzewa nie tylko przez dużą skalę wycinek pod inwestycje, ale i przez to zaniedbanie pielęgnacyjne i finansowe ze strony UMŁ. Prace musi nadzorować arborysta , zatrudniony niezależnie od podwykonawcy prac, z doświadczeniem przy prowadzeniu usuwania jemioły w sposób oszczędzający drzewa .Projekt zakłada wstępną inwentaryzację parków w centrum miasta przez arborystę pod katem tego, gdzie sytuacja jest najgorsza a prace najbardziej pilne. Kolejno: oczyszczanie z jemioły i posuszu drzew przez wyspecjalizowaną firmę. Potem: odbiór prac podwykonawcy przez nadzorującego. Ponieważ Łódź nie ma wykonanej inwentaryzacji drzew w mieście, zakres i cenę pracy w jednym parku ciężko wycenić. Prace należałoby zacząć od najbardziej zaatakowanych przez jemiołę parków w centrum i w miarę dostępności środków - kontynuować w kolejnych parkach aż do wyczerpania puli finansów.

Koszt zadania: 530 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L038

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Z każdym rokiem liczba interwencji realizowana przez Oddział Prewencji znacząco wzrasta i zakup nowego radiowozu ze specjalistyczną zabudową do przewozu osób poprawi sprawność wykonywania interwencji. Przewozy do MCTiPZ lub miejsca zamieszkania wykonywane są w przypadku, gdy osoby nietrzeźwe dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób. W okresie zimowym pojazd będzie pomagał przetrwać osobom w kryzysie bezdomności przewożąc ich do noclegowni czy schroniska. Dodatkowo do zadań strażników z Oddziału Prewencji należy ochrona porządku publicznego, reagowanie na wszelkie przejawy łamania prawa ze szczególnym uwzględnieniem czynów o charakterze chuligańskim, ujmowanie sprawców przestępstw i przewożeniu ich na Policje.

Koszt zadania: 270 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L039

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt dotyczy kompleksowego remontu sali gimnastycznej, zakupu sprzętu sportowego i multimedialnego. Ma on na celu podniesienie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania sali przez uczniów i mieszkańców Łodzi. Nowoczesna sala gimnastyczna stanowić będzie idealne miejsce do wspierania rozwoju fizycznego uczniów, zwłaszcza , że współczesne badania pokazują zwiększone ryzyko otyłości i chorób cywilizacyjnych u dzieci i młodzieży, a regularna aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla zdrowia i kondycji młodych ludzi. Zmodernizowana sala gimnastyczna jak i sprzęt będą zachęcały do ćwiczeń, a tym samym poprawiały sprawność fizyczną młodego pokolenia. Konieczna jest naprawa podłogi (wycyklinowanie istniejącego parkietu), naprawa ścian i wymiana oświetlenia na energooszczędne, wymiana sprzętu sportowego i zakup sprzętu multimedialnego. Sala gimnastyczna stanowi dla całej społeczności szkolnej ważne miejsce , jest często eksploatowana , przeznaczana nie tylko na zajęcia sportowe ale na różnego rodzaju wydarzenia szkolne, wystawy, akademie, prezentacje, spotkania mieszkańców osiedla, tworząc tym samym atmosferę wspólnoty i integracji wśród uczniów, kadry szkoły i mieszkańców osiedla. Dlatego koniecznością jest jej remont i dostosowanie sali do potrzeb uczniów i mieszkańców Łodzi. W porozumieniu z mieszkańcami – i zgodnie z harmonogramem korzystania, sala gimnastyczna będzie dostępna nieodpłatnie również dla nich.

Koszt zadania: 526 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L040

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Zadanie wprowadzenia w 2025 roku strategii ochrony kotów miejskich, zakładające ograniczenie ich populacji oraz opiekę nad nimi. Zadanie składa się z elementów: - zabiegi sterylizacji kotek wolno żyjących - 1 300 sztuk element zakłada przeprowadzenie m.in. zabiegu sterylizacji kotek wolno żyjących wraz z min. 4 dniowym pobytem pooperacyjnym (z możliwością przedłużenia pobytu ze względów medycznych) w jednej z lecznic na terenie Łodzi (mających podpisaną z UMŁ umowę), podaniem antybiotyków o długotrwałym działaniu, użyciu szwów rozpuszczalnych, ocenie stanu zdrowia kota przed zabiegiem (w tym dokonaniu drobnych zabiegów leczniczych)  i po nim oraz podaniu obligatoryjnie środka na odpchlenie oraz odrobaczywienie. Lecznice muszą posiadać odpowiednie zaplecze - klatki kenelowe - do przetrzymywania kotów po zabiegu. W ramach umowy rozłożenie zabiegów w lecznicach, tak aby był stały dostęp do zabiegów we wszystkich lecznicach jednocześnie. W ramach możliwości wprowadzenie w ofercie dodatkowych punktów za rekomendacje od organizacji oraz za ilość punktów przyjmowania kotów na operację.  - zabiegi kastracji kocurów wolno żyjących - 700 sztuk element zakłada przeprowadzenie m.in. zabiegu kastracji kocura wolno żyjącego wraz z min. 2 dniowym pobytem pooperacyjnym (z możliwością przedłużenia pobytu ze względów medycznych) w jednej z lecznic na terenie Łodzi (mających podpisaną z UMŁ umowę), podaniem antybiotyków o długotrwałym działaniu, użyciu szwów rozpuszczalnych, ocenie stanu zdrowia kota przed zabiegiem (w tym dokonaniu drobnych zabiegów leczniczych)  i po nim oraz podaniu obligatoryjnie środka na odpchlenie oraz odrobaczywienie. W ramach umowy rozłożenie zabiegów w lecznicach, tak aby był stały dostęp do zabiegów we wszystkich lecznicach jednocześnie. Lecznice muszą posiadać odpowiednie zaplecze - klatki kenelowe - do przetrzymywania kotów po zabiegu. W ramach możliwości wprowadzenie w ofercie dodatkowych punktów za rekomendacje od organizacji oraz za ilość punktów przyjmowania kotów na operację. - leczenie kotów wolno żyjących bez hospitalizacji (pierwsza pomoc) - 450 sztuk element zakłada przeprowadzenie leczenia kota wolno bytującego bez hospitalizacji w lecznicy, posiadającego uszkodzenia mechaniczne ciała (rany szarpane, rany cięte, rany tłuczone, rany kłute, rany miażdżone, złamania, oparzenia, rany postrzałowe - postrzelenia, rany kąsane - pogryzienia, stłuczenia, odmrożenia, otarcia i zadrapania) lub/i chorego na koci katar oraz w miarę możliwości podanie preparatu na odrobaczywienie, odpchlenie i odkleszczenie. Zadanie zakłada: 1) 300 x leczenie kociego kataru (wizyta, antybiotyk, kontrola) plus odrobaczenie, odpchlenie, odkleszczenie, zgodnie z zaleceniem weterynarza (300 sztuk x 320 zł); 2) 100 x leczenie uszkodzeń mechanicznych (wizyta, rtg, opatrzenie ran (w tym szycie), antybiotyk lub/i lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, kontrola) plus odrobaczenie, odpchlenie, odkleszczenie, zgodnie z zaleceniem weterynarza (100 sztuk x 860 zł); 3) 50 x eutanazja z utylizacją zwłok (w przypadkach stanu nie rokującego wyzdrowienia) (50 sztuk x 170 zł). karma sucha dla kotów wolno żyjących element zakłada zakup 4 000 kilogramów suchej karmy z przeznaczeniem dla kotów wolno żyjących. Karma będzie wydawana opiekunom kotów wolno żyjącym. Wydawana karma będzie miała parametry jakościowe zbieżne z karmą wydawaną na zimę. W miarę możliwości wydawana będzie w oryginalnie zapakowanych opakowaniach. Zadanie będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców Łodzi, w szczególności dla społecznych opiekunów kotów miejskich. Zadanie będzie dostępne w lecznicach, z którymi UMŁ podpisze umowę na wykonanie składowych elementów zadania. Zgodnie z tym miejsca, dni i godziny korzystania z usług, uzależnione będą od wybranych lecznic. Sposób, czas i miejsce odbioru karmy suchej ustali UMŁ. Wszystkie elementy składowe zadania są nieodpłatne dla mieszkańców Łodzi. Program realizowany jest od lat a od 2018 roku z budżetu obywatelskiego, ze względu na zbyt małe środki w budżecie podstawowym. W takcie realizacji projektów z budżetu obywatelskiego udało się wysterylizować i wykastrować około 7,5 tysięca kotów wolno żyjących a ponad tysiącu z nich udzielono pierwszej pomocy weterynaryjnej. Dodatkowo zakupiono 10 klatek łapek oraz około 80 domków. UZASADNIENIE: Zgodnie z definicją „zwierząt wolno żyjących”, obowiązującą zgodnie z art. 4 ust. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.), koty przebywające w ekosystemie miejskim, przystosowane lub/i urodzone w warunkach niezależnych od człowieka pozostają zwierzętami dzikimi, które w myśl art. 21 w/w ustawy stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Koty wolno żyjące stanowią stały element ekosystemu miejskiego, a ich obecność na terenach miejskich w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni (myszy i szczurów), które mogą być potencjalnym źródłem niebezpiecznych chorób. Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi, w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im bytowania w danym miejscu. Wyłapywanie kotów, płoszenie, krzywdzenie, zakazy karmienia oraz wszelkie przejawy okrucieństwa i niehumanitarnego traktowania są zabronione i są kwalifikowane przez polskie prawo jako znęcanie się nad zwierzętami (art. 6 Ustawy o ochronie zwierząt). W art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt wymiar kary pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzętami wynosi do lat trzech, a kary finansowej do kwoty 100 tys. złotych. Obowiązek pomocy wolno żyjącym kotom wynika z przepisów Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002 ze zm.) oraz corocznego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Łodzi. Sterylizacja i kastracja kotów wolno żyjących Wprowadzenie zadania w 2025 roku pozwoli utrzymać ciągłość prowadzenia zabiegów sterylizacji i kastracji kotów wolno bytujących przez cały rok, dzięki czemu będziemy mieli realny wpływ na ograniczenie w sposób humanitarny ich populacji oraz jednocześnie zmniejszy się napływ kociąt do schroniska dla zwierząt. Koty płodne są cały rok (szczególnie w przypadku „łagodnych” zim, które w ostatnich latach mamy), kocia ciąża trwa 2 miesiące, przerwa w akcji sterylizacji oznacza, że w tym okresie urodzą się nowe koty. Ponad powyższe dzięki zadaniu rozłożenie zabiegów sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących będzie bardziej równomierne a nie jak w obecnym stanie osoby wyłapujące koty śpieszą się i łapią „masowo” aby zdążyć przed wyczerpaniem funduszy, co powoduje duże obłożenie lecznic, które te zabiegi wykonują oraz wręcz kolejki i zapisy na zabiegi. Leczenie kotów wolno żyjących Wprowadzenie leczenia (pierwszej pomocy) kota wolno bytującego, posiadającego uszkodzenia mechaniczne ciała (rany szarpane, rany cięte, rany tłuczone, rany kłute, rany miażdżone, złamania, oparzenia, rany postrzałowe - postrzelenia, rany kąsane - pogryzienia, stłuczenia, odmrożenia, otarcia i zadrapania) lub/i chorego na koci katar oraz w miarę możliwości odrobaczywienie, odpchlenie i odkleszczenie, stanowi ważny element opieki nad kotami miejskimi. Koty wolno bytujące narażone są każdego dnia na niebezpieczeństwa życia na wolności w miejskiej przestrzeni oraz na choroby zakaźne. Większość z nich jest zupełnie zdziczała, ale w sytuacji zagrażającej życiu kot może zostać wyleczony, unikając śmierci w męczarniach i cierpieniu. Zadanie to pomoże społecznym opiekunom w codziennej, wolontarystycznej pracy na rzecz miejskich kotów, odciążając ich chociaż w części finansowo, co wielokrotnie stanowi znaczną barierę w pomocy zwierzakom, ale także zmniejszy ryzyko cierpienia zwierząt, rozpowszechnienia się chorób oraz pomoże budować zdrową i piękną populację kotów miejskich. Karma sucha dla kotów wolno żyjących W chwili obecnej opiekunowie kotów wolno żyjących mogą liczyć na pomoc w postaci 6 kilogramów suchej karmy w okresie zimowym, jest to kropla w morzu potrzeb. Chcemy rozszerzyć tą pomoc o wydawanie suchej karmy dla kotów wolno żyjących w okresie wiosennym. Zadanie to pomoże społecznym opiekunom w codziennej pracy na rzecz miejskich kotów oraz zmotywuje do sterylizacji i kastracji.

Koszt zadania: 925 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L043

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: CELEM ZADANIA JEST USUNIĘCIE Z ULIC POJAZDÓW BEZ TABLIC REJESTRACYJNYCH LUB TAKICH, KTÓRYCH STAN WSKAZUJE, ŻE NIE SĄ UŻYWANE. TAKIE "WRAKI" STWARZAJĄ POWAŻNE ZAGROŻENIE DLA LUDZI I ŚRODOWISKA NATURALNEGO. PONADTO, POJAZDY TE, ZABIERAJĄ CENNE MIEJSCA PARKINGOWE, KTÓRYCH BRAKUJE NA NASZYCH OSIEDLACH. DLATEGO TEŻ KONIECZNYM JEST ZINTENSYFIKOWANIE DZIAŁAŃ ZMIERZAJĄCYCH DO USUWANIA "WRAKÓW" POPRZEZ DOPOSAŻENIE SEKCJI ds. POJAZDÓW STRAŻY MIEJSKIEJ.

Koszt zadania: 55 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L044

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Projekt wspiera działania Sekcji Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej w Łodzi, której funkcjonariusze codziennie prowadzą zajęcia edukacyjne i profilaktyczne w placówkach oświatowych dla dzieci, młodzieży i seniorów. W okresie wakacyjnym i w czasie ferii zimowych strażnicy organizują również warsztaty dla uczestników półkolonii ze szkół i świetlic, a podczas miejskich pikników zapewniają stoisko z atrakcjami dla mieszkańców Łodzi. Wsparcie sekcji specjalistycznej poprzez zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia, szkoleń, kursów, materiałów edukacyjno - promocyjnych ułatwi strażnikom przygotowanie i prowadzenie zajęć oraz urozmaici ich ofertę.

Koszt zadania: 75 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L045

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Projekt konserwacja podłoża boiska wielofunkcyjnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 przy ul. Janosika 136 ma na celu przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych, które są kluczowe do zapobiegania dalszej degradacji podłoża oraz zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników. Boisko to, które powstało dzięki środkom z budżetu obywatelskiego, wymaga dokładnego oczyszczenia i konserwacji. W ramach projektu przewidziane są następujące prace: mycie wodą pod wysokim ciśnieniem w celu usunięcia nagromadzonego brudu i mchu, mycie specjalistycznymi detergentami do głębokiego czyszczenia powierzchni, aplikacja lepiszcza bitumicznego wzmacniającego strukturę podłoża, oraz namalowanie linii boiskowych zgodnie z wymogami różnych dyscyplin sportowych. Realizacja tych prac nie tylko zapewni lepsze warunki do uprawiania sportu, ale także zwiększy estetykę boiska, co przyczyni się do większego zainteresowania aktywnością fizyczną wśród uczniów i mieszkańców. Dodatkowo, warto podkreślić, że boisko jest dostępne dla mieszkańców miasta codziennie po zajęciach szkolnych oraz w weekendy, co zapewnia dostępność tej infrastruktury sportowej dla szerszej społeczności lokalnej.

Koszt zadania: 80 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L046

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Modernizacja za budynkiem szkoły parkingu samochodowego. Zadanie polegać będzie na utwardzeniu powierzchni parkingu (300 m2) zlokalizowanego na tyłach szkoły, służącego rodzicom dzieci z niepełnosprawnością, pracownikom i mieszkańcom przesiadającym się na transport miejski. Utwardzenie miejsc postojowych będzie wykonane z nawierzchni przepuszczalnej z płyt betonowych. Zadanie obejmuje również budowę wjazdu na parking wraz z uporządkowaniem/wymianą nawierzchni minichodnika, tak by móc bezproblemowo przejechać wózkiem inwalidzkim. Projekt zakłada uporządkowanie terenu i rozdzielenie przestrzeni parkingu nasadzeniami od sąsiadującego budynku szkoły.

Koszt zadania: 92 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L047

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Głównym celem projektu jest zastąpienie starych, przestarzałych zabawek z lat 60. nowoczesnymi i bezpiecznymi instalacjami, dostosowanymi do potrzeb rozwojowych dzieci. Nowy plac zabaw będzie oferował atrakcje sprzyjające aktywności fizycznej, kreatywności oraz integracji między dziećmi. Dzięki tej inwestycji przedszkolaki będą miały lepsze warunki do zabawy i rozwijania swoich umiejętności oraz zaspokajania naturalnej potrzeby ruchu.

Koszt zadania: 90 800,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L048

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Głównym celem projektu jest przekazanie rodzicom, opiekunom, bliskim i osobom z otoczenia dzieci z deficytami rozwojowymi wiedzy niezbędnej do zrozumienia nietypowych i uważanych za problematyczne zachowań dzieci. Uczestnicy zostaną wyposażeni w praktyczne umiejętności odpowiedniego reagowania na sytuację nietypowe, trudne i niestandardowe dla otoczenia zachowania dziecka. Głównym celem projektu jest przekazanie rodzicom, opiekunom, bliskim i osobom z otoczenia dzieci z deficytami rozwojowymi wiedzy niezbędnej do zrozumienia nietypowych i uważanych za problematyczne zachowań dzieci. Dodatkowo dzięki warsztatom osoby te zostaną wyposażone w praktyczne umiejętności odpowiedniego reagowania na sytuację nietypowe, trudne i niestandardowe dla otoczenia. Projekt przewiduje cykl warsztatów z 16 obszarów tematycznych (m.in. zachowania agresywne; zaburzenia integracji sensorycznej, przetwarzania słuchowego, przetwarzania informacji; radzenie sobie z: zachowaniami agresywnymi, emocjami, trudnościami w budowaniu relacji rówieśniczych, niepożądanymi zachowaniami seksualnymi, przebodźcowaniem; problemy związane z wybiórczością pokarmową, wpływ relacji w rodzinie i sytuacji rodzinnej na funkcjonowanie i zachowanie dziecka; pozawerbalne metody komunikacji z niemówiącym dzieckiem itd.). Warsztaty przewidziane są w formule: 2 spotkania po 4 h dydaktyczne. Pierwszy warsztat będzie miał charakter teoretyczno-praktyczny z panelem: pytania odpowiedzi i omówieniem problemów Uczestników + praktyczne zalecenia do rozwiązania/poprawy sytuacji. Drugie spotkanie w cyklu będzie miało charakter wyłącznie praktyczny, tj. omówienie i podsumowanie zastosowanych metod, a także udzielenia dalszych wskazówek. Dla osób, które wymagają dodatkowego wsparcia przewidziane są szkolenia indywidualne ze Specjalistami danego obszaru. Na szkoleniach indywidualnych możliwe będzie omówienie indywidulanych trudności w pracy i procesie wychowania dziecka. Na jednego uczestnika przypadają max 4 h szkoleń indywidualnych (łącznie 800 h w projekcie). Dodatkowo w ramach projektu zostanie utworzonych 5 grup wsparcia (dla 15 osób), po 1 w każdej dzielnicy. Grupa będzie miejscem wymiany doświadczeń i praktycznych porad. Prowadzona będzie przez psychologa posiadającego doświadczenie w pracy z dziećmi z deficytami rozwojowymi. Spotkania w grupie przewidziane są w wymiarze 2 h w miesiącu. Dla wzmocnienia efektów odbędzie się cykl 6 warsztatów nastawionych wyłącznie na poznanie technik radzenia sobie ze specyficznymi zachowaniami dziecka – 6 bloków po 4 h.

Koszt zadania: 152 380,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L049

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Jest to połączenie Łagiewnik (ul. Okólna) z Nowosolną przez Kalonkę. Teraz ruch odbywa się ul. Bursztynową, która choć jest bardzo wąska ma ruch dwukierunkowy.

Koszt zadania: 2 000 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L050

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Kultura i dziedzictwo

Opis projektu: Projekt zakłada organizację cyklu koncertów promujących różnorodne style muzyczne: m.in. muzykę romską, muzykę góralską, muzykę bluesową, muzykę operetkową. Koncerty zostaną okraszone anegdotami i opowieściami nawiązującymi tematycznie do rodzaju koncertu. Odbędą się one w Miejskiej Strefy Kultury Filii Karolew. Mają one zachęcić mieszkańców do uczestnictwa w kulturze i pokazać interesujące miejsce na osiedlu umożliwiające ciekawe spędzanie czasu wolnego.

Koszt zadania: 35 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L051

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Zajęcia aktywizujące seniorów, mające na celu poprawę ich mobilności, wzmocnienie mięśni oraz zwiększenie ogólnej sprawności.

Koszt zadania: 6 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L052

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Kultura i dziedzictwo

Opis projektu: Łódź staje się coraz bardziej wielokulturowa. W naszym mieście mieszkają przedstawiciele krajów, kultur i społeczności, o których wiemy niewiele lub nic. Dlatego projekt zakłada organizację 21 spotkań warsztatowych: - 15, podczas których cudzoziemcy będą opowiadać o swoich rodzinnych stronach, przedstawiać wytwory kultury; - 5 mających na celu przybliżenie cudzoziemcom Polski i polskości; - spotkanie podsumowujące projekt – pokazanie efektów, ewaluacja. Podczas każdego spotkania przewidziany jest także poczęstunek, który zostanie przygotowany po konsultacjach z osobą przedstawiającą dany kraj lub kulturę.

Koszt zadania: 29 400,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L054

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Celem projektu jest stworzenie ogólnodostępnej dla uczniów SP 122 oraz mieszkańców Osiedla bieżni lekkoatletycznej czterotorowej prostej o szerokości 6 m i długości 60m ( + strefa startu i strefa hamowania), z nawierzchnią polipropylenową wraz ze skocznią do skoku w dal i piaskownicą.

Koszt zadania: 708 470,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L055

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Wymiana starej zniszczonej przez czas bramy manualnej, na bramę automatyczna z napędem elektrycznym. Brama zapewni dodatkowe bezpieczeństwo osobom przebywającym na placu zabaw i orliku szkolnym. Starą bramę trzeba otwierać i zamykać ręcznie, nowa będzie posiadała napęd i czujniki, będzie otwierała i zamykała się automatycznie.

Koszt zadania: 14 800,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L056

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Celem projektu jest naprawa ogrodzenia wokół terenu szkoły użytkowanego od 1954 roku. Naprawa ogrodzenia pozwoli na poprawę bezpieczeństwa uczniów z niepełnosprawnościami, obiektu szkoły, oraz obiektów sportowych- boisk, polepszy również wizerunek osiedla. Bezpieczeństwo to priorytet każdej szkoły. Obecnie ogrodzenie, które ma 69 lat pomimo napraw i konserwacji jest skorodowane i niebezpieczne dla użytkowników, posiada wiele ubytków przez, które na teren boiska przedostają się grupy osób dewastujących boisko, oraz jest bardzo nieestetyczne. Dlatego aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom terenów wokół szkoły należy zastosować ogrodzenie przystosowane do potrzeb dzieci i ogółu mieszkańców, mając na względzie położenie szkoły i usytuowanie zewnętrznych zagrożeń, takich jak „dzikie przejścia”. Nowe ogrodzenie powinno uniemożliwić osobom niepowołanym wtargnięcie na teren szkoły. Wymagana jest doskonała stabilność, odporność na uderzenia, a także brak ostrych elementów. Takiego ogrodzenia potrzebuje Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w łodzi. Ogrodzenie podniesie bezpieczeństwo dzieci przebywających na terenie szkoły oraz mieszkańcom osiedla. Wymiana ogrodzenia poprawi również walory estetyczne przestrzeni publicznej: teren otoczony jest z trzech stron budynkami mieszkalnymi, których okna wychodzą bezpośrednio na szkołę. Nowe ogrodzenie wpłynie niewątpliwie na estetykę otoczenia i będzie istotnym elementem poprawy standardu życia i funkcjonowania nie tylko uczniów szkoły ale i mieszkańców z otoczenia wokół. Grupą docelową projektu jest społeczność szkolna, którą stanowią uczniowie niepełnosprawni oraz mieszkańcy sąsiadującego ze szkołą osiedla - dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, osoby niepełnosprawne. Realizacja projektu pozwoli zapobiec dalszej dewastacji ogrodzenia i poprawi stan techniczny infrastruktury szkoły i osiedla, zapewni bezpieczeństwo osobom korzystającym z infrastruktury szkoły, w tym boiska wielofunkcyjnego, oraz terenów zielonych znajdujących się przy szkole. Realizacja projektu wymaga następujących prac: - przeprowadzenie robót rozbiórkowych zniszczonego ogrodzenia – - wykonania nowego ogrodzenia z paneli ocynkowanych ok 473 mc w kolorze antracytowym;(do ustalenia jakie ogrodzenie) - wykonania montażu bramy i furtki;

Koszt zadania: 93 250,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L057

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt zakłada wymianę starego, zniszczonego ogrodzenia na nowe bezpieczne i estetyczne. Stary płot już nie spełnia swoich funkcji zabezpieczających posesję, stwarza zagrożenie zawaleniem i nie nadaje się już do naprawy. Obecne ogrodzenie nigdy nie było odnawiane. Siatka jest skorodowana, miejscami poprzerywana. Podmurówka, na której osadzona jest siatka jest zmurszała i rozsypuje się. Brama i furtki ciężko się otwierają. W kilku miejscach brak jest ciągłości ogrodzenia - zniszczenie ogrodzenia z powodu upadku na nie drzew podczas przechodzących przez miasto wichur. W obecnym stanie technicznym ogrodzenie zagraża bezpieczeństwu uczniom i pracownikom szkoły.

Koszt zadania: 153 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L058

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Plac na terenie Szkoły Podstawowej 114 w Łodzi, wykonany jest z drewnianych elementów, które z upływem lat uległy zniszczeniu( budowa w 2012 roku). Nawierzchnia również nadaje się do wymiany. Modernizacja obecnego placu zabaw polegałaby na wykonaniu nowego placu zabaw z drewna i metalu. Plac zabaw będzie się składał z drewnianych/metalowych drabinek, zjeżdżalni, pomostów, ruchomych mostków, ścianek wspinaczkowych, karuzeli-tak, aby był on atrakcyjny dla dzieci starszych i młodszych. Aby było bezpiecznie należy położyć nową nawierzchnię np. wylewaną z granulatu SBR, EPDM. Nowoczesny plac zabaw zapewni aktywne spędzanie czasu dzieciom w ramach zajęć lekcyjnych oraz z pozalekcyjnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Plac zabaw tak jak do tej pory będzie udostępniany wszystkim mieszkańcom Łodzi.

Koszt zadania: 928 600,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L059

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Zadanie obejmuje wykonanie boiska wielofunkcyjnego zlokalizowanego na terenie obecnego boiska betonowego przy Szkole Podstawowej nr 153 w Łodzi. Boisko o podłożu poliuteranowym z wyrysowanymi liniami do gry w piłkę nożną, piłkę ręczną, piłkę koszykową i piłkę siatkową. Zamontowane zostaną konstrukcje do gry w koszykówkę, słupy oraz siatki do piłki siatkowej, bramki do gry w piłkę nożną i ręczną. Całość otoczona zostanie wysoką siatką z furtkami oraz piłkochwytami. Obiekt zostanie oświetlony i wyposażony w monitoring oraz nową bramę wjazdową elektryczną. Wzdłuż ogrodzenia boiska od strony szkoły oraz po jej bokach będą wytyczone chodniki z kostki brukowej przy których staną ławeczki z koszami na śmieci. Realizacja projektu ma na celu stworzenie bezpiecznego miejsca do zajęć sportowych i rekreacyjnych dla uczniów szkoły oraz pobliskich mieszkańców Łodzi

Koszt zadania: 1 478 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L060

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Celem projektu jest remont i naprawa sali gimnastycznej, z której mogłyby korzystać osoby niepełnosprawne i ZSZS nr 2. Naprawa podłogi i remont sali gimnastycznej pozwoli na poprawę stanu technicznego tego obiektu, z którego korzystać będą mogli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w Łodzi, osoby niepełnosprawne, podopieczni Dziennego Domu Pobytu dla młodzieży z niepełnosprawnościami a także uczestnicy zajęć Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w łodzi. Dobry stan techniczny sali gimnastycznej umożliwi wykonywanie zajęć sportowych na terenie szkoły, co jest niezbędne w procesie rehabilitacji i usprawniania fizycznego osób niepełnosprawnych. Sala gimnastyczna mieszcząca się w ZSZS nr 2 w Łodzi jest także miejscem, w którym odbywają się zajęcia pozaszkolne dla uczestników zajęć Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 w Łodzi. Poprawa stanu technicznego podłogi w sali gimnastycznej poprawi także bezpieczeństwo uczniów i podopiecznych podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Sala gimnastyczna w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w Łodzi wymaga wymiany podłogi oraz odświeżenia i remontu ogólnego sali. Grupą docelową projektu są osoby niepełnosprawne, podopieczni dziennego domu pobytu dla młodzieży niepełnosprawnej, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w Łodzi a także uczestnicy zajęć centrum pozaszkolnych nr 2 tj. osoby niepełnosprawne włączone w społeczność szkolną i społeczność ww. organizacji a także małoletni mieszkańcy osiedla. Realizacja projektu wymaga następujących prac: - wymiana drzwi wejściowych na salę - naprawa i częściowa wymiana zniszczonych desek parkietowych - cyklinowanie i lakierowanie podłogi - malowanie ścian -obudowa kaloryferów i parapetów - wymiana osprzętu sportowego na sali gimnastycznej

Koszt zadania: 655 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L062

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Modernizacja w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 jest niezbędna ze względu na bardzo dużą liczbę dzieci z niepełnosprawnościami, które tutaj uczęszczają i korzystają z szatni oraz terenów zewnętrznych szkoły. Szatnia nie była remontowana od początku istnienia szkoły tj. od 1954 r. Warto zadbać o komfort i bezpieczeństwo uczniów. Sama placówka nie jest w stanie wykonać tak potrzebnych remontów. Udział w projekcie budżetu obywatelskiego może znacząco pomóc w realizacji tak potrzebnych przedsięwzięć.

Koszt zadania: 79 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L063

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Projekt dotyczy kompleksowego remontu małej sali gimnastycznej m.in. malowania ścian, sufitów, wymiany stolarki okiennej, parapetów i nawierzchni. Ma on na celu podniesienie bezpieczeństwa i komfortu jej użytkowania przez uczniów i mieszkańców Łodzi. Po około 20 latach intensywnej eksploatacji kompleks sportowy wymaga pilnej renowacji i modernizacji, dzięki której młodzież IX LO i mieszkańcy Łodzi będą mieli godne i bezpieczne warunki do podejmowania aktywności fizycznej w szerokim tego słowa znaczeniu. Poprawa kondycji dzieci, młodzieży i dorosłych oraz promocja aktywności fizycznej to jedno z kluczowych zadań współczesnej szkoły po okresie pandemii, który nie sprzyjał podejmowaniu takich działań. Celem naszego projektu jest propagowanie sportu, zbliżenie się do siebie młodzieży i ich rodziców, zagospodarowanie czasu wolnego, a także integracja międzypokoleniowa i lokalna. W ramach współpracy z przedszkolami poprowadzone zostaną bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci przedszkolnych. W latach ubiegłych w naszej szkole zrealizowany został projekt G0150PK-CESIR "9" (Centrum Edukacji Sportowej i Rekreacji dla młodzieży IX LO i mieszkańców osiedla Piastów - Kurak). Z działalności Centrum- kręgielni oraz siłowni chętnie korzystają mieszkańcy Łodzi. Remont małej sali gimnastycznej umożliwi sprawniejszą organizację imprez sportowych i rekreacyjnych, przeprowadzenie egzaminów maturalnych, organizację uroczystości szkolnych i państwowych dla młodzieży szkolnej oraz wszystkich mieszkańców Łodzi. Z sali gimnastycznej będzie korzystać młodzież w ramach lekcji wf i zajęć pozalekcyjnych. Po godzinach pracy szkoły obiekt będzie dostępny nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców Łodzi. W porozumieniu z mieszkańcami- i zgodnie z ich zapotrzebowaniem- powstanie harmonogram korzystania z wyremontowanej sali gimnastycznej. Celem projektu jest dostosowanie obiektu do obowiązujących nowoczesnych standardów.

Koszt zadania: 480 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L065

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Dofinansowanie Schroniska dla Zwierząt (zakup preparatów przeciwko pchłom i kleszczom 20 000 zł., usługi behawioralne dla zwierząt 50 000 zł., zakup karmy specjalistycznej 40 000 zł., doposażenie gabinetu weterynaryjnego 200 000 zł., utworzenie na terenie schroniska podwórek dla psów wraz z przebudową wybiegów 360 000 zł., zakup kojców dla psów wraz z systemami zraszającymi 200 000 zł., remont budynków dla zwierząt 130 000 zł., znakowanie i identyfikacja łącznie z wpisem do bazy danych dla zwierząt Łodzian 40 000): 1 040 000 zł. Dofinansowanie Animal Patrolu SM (dodatkowe patrole: 100 000 zł): 100 000 zł., Dofinansowanie sekcji Konnej Straży Miejskiej w Łodzi: (zakup pojazdu spalinowego typu Pick-up: 280 000 zł, zakup konia służbowego wraz z osprzętem: 40 000 zł, doposażenie Sekcji Konnej: 20 000 zł, dodatkowe patrole: 20 000 zł): 360 000 zł. Dofinansowanie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt: (zakup samochodu specjalistycznego na potrzeby interwencji: 220 000 zł, zakup RTG bezpośredniej oraz stołu do radiologii cyfrowej 120 000 zł. naprawa zewnętrznej woliery dla zajęcy oraz dla wiewiórek: 30 000, zakup materiałów edukacyjnych 40 000, zakup inkubatorów do odchowu osobników młodocianych 10 000 zł., zakup karmy dla zwierząt 20 000 zł., zakup leków do gabinetu weterynaryjnego 20 000 zł., wymiana pokrycia dachu boksów dla saren oraz przęseł w zagrodzie 40 000 zł.): 500 000 zł.

Koszt zadania: 2 000 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L067

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt zakłada kompleksowy remont szatni damskich z toaletami i prysznicami znajdujących się przy salach gimnastycznych (w centrum sportowym). Ma on na celu zapewnienie odpowiednich warunków do utrzymywania higieny osobistej oraz bezpiecznego i komfortowego korzystania przez uczniów IX LO i mieszkańców Łodzi. Ta część kompleksu sportowego wymaga pilnej renowacji i modernizacji, dzięki której młodzież IX LO i mieszkańcy Łodzi będą mieli godne i bezpieczne warunki do podejmowania aktywności fizycznej. Obecne szatnie z toaletami i prysznicami są stare i bardzo zniszczone wskutek długoletniej eksploatacji, więc osoby korzystające z tych miejsc mają utrudniony dostęp do realizacji podstawowych potrzeb fizjologicznych oraz dbania o higienę. Istniejące wyposażenie jest przestarzałe i nie spełnia obecnych standardów jakościowych. Płytki, armatura czy kabiny prysznicowe są zużyte i w złym stanie, co z kolei jest siedliskiem bakterii i pleśni. Stan pomieszczeń zniechęca do korzystania z nich, a to z kolei jest przyczyną problemów z przestrzeganiem zasad higieny osobistej. Brak odpowiednich warunków do higieny może wpływać na zmniejszenie aktywności fizycznej. Niechęć do korzystania z zaniedbanych szatni może prowadzić do unikania zajęć sportowych, co z kolei ma negatywny wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną. Z kompleksu sanitarnego korzystają uczniowie podczas lekcji wychowania fizycznego i zajęć pozalekcyjnych, a także mieszkańcy Łodzi. IX LO współpracując ze środowiskiem lokalnym udostępnia szatnie i łazienki klubom sportowym prowadzącym zajęcia w szkole, rodzicom i opiekunom dzieci, a także przedszkolakom uczestniczącym w projekcie realizowanym przez IX LO „Akademia Przedszkolaka", w ramach którego dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 89 uczestniczą w lekcjach prowadzonych dla nich przez nauczycieli wf. Podczas Drzwi Otwartych Szkoły z toalet w szatniach korzystają wszyscy, którzy zwiedzają szkołę i zapoznają się z jej bazą. Są one również do dyspozycji uczestników półkolonii, jak i wszystkich, którzy uczestniczą w imprezach organizowanych na sali gimnastycznej. Kompleksowy remont szatni z toaletami i prysznicami jest nie tylko kwestią estetyki czy wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa, zdrowia i dobrostanu użytkowników. Poprawa warunków w tych pomieszczeniach może przyczynić się do zwiększenia chęci uczestnictwa w aktywności fizycznej, poprawy stanu zdrowia oraz ogólnego samopoczucia społeczności szkolnej i lokalnej. Z wyremontowanych pomieszczeń będzie korzystać młodzież w ramach lekcji WF i zajęć pozalekcyjnych oraz wszyscy mieszkańcy Łodzi przebywający na terenie kompleksu sportowego i szkoły.

Koszt zadania: 158 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L069

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt zakłada kompleksowy remont szatni męskich z toaletami i prysznicami znajdujących się przy salach gimnastycznych (w centrum sportowym). Ma on na celu zapewnienie odpowiednich warunków do utrzymywania higieny osobistej oraz bezpiecznego i komfortowego korzystania przez uczniów IX LO i mieszkańców Łodzi. Ta część kompleksu sportowego wymaga pilnej renowacji i modernizacji, dzięki której młodzież IX LO i mieszkańcy Łodzi będą mieli godne i bezpieczne warunki do podejmowania aktywności fizycznej. Obecne szatnie z toaletami i prysznicami są stare i bardzo zniszczone wskutek długoletniej eksploatacji, więc osoby korzystające z tych miejsc mają utrudniony dostęp do realizacji podstawowych potrzeb fizjologicznych oraz dbania o higienę. Istniejące wyposażenie jest przestarzałe i nie spełnia obecnych standardów jakościowych. Płytki, armatura czy kabiny prysznicowe są zużyte i w złym stanie, co z kolei jest siedliskiem bakterii i pleśni. Stan pomieszczeń zniechęca do korzystania z nich, a to z kolei jest przyczyną problemów z przestrzeganiem zasad higieny osobistej. Brak odpowiednich warunków do higieny może wpływać na zmniejszenie aktywności fizycznej. Niechęć do korzystania z zaniedbanych szatni może prowadzić do unikania zajęć sportowych, co z kolei ma negatywny wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną. Z kompleksu sanitarnego korzystają uczniowie podczas lekcji wychowania fizycznego i zajęć pozalekcyjnych, a także mieszkańcy Łodzi. IX LO współpracując ze środowiskiem lokalnym udostępnia szatnie i łazienki klubom sportowym prowadzącym zajęcia w szkole, rodzicom i opiekunom dzieci, a także przedszkolakom uczestniczącym w projekcie realizowanym przez IX LO „Akademia Przedszkolaka”, w ramach którego dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 89 uczestniczą w lekcjach prowadzonych dla nich przez nauczycieli wf. Podczas Drzwi Otwartych Szkoły z toalet w szatniach korzystają wszyscy, którzy zwiedzają szkołę i zapoznają się z jej bazą. Są one również do dyspozycji uczestników półkolonii, jak i wszystkich, którzy uczestniczą w imprezach organizowanych na sali gimnastycznej. Kompleksowy remont szatni z toaletami i prysznicami jest nie tylko kwestią estetyki czy wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa, zdrowia i dobrostanu użytkowników. Poprawa warunków w tych pomieszczeniach może przyczynić się do zwiększenia chęci uczestnictwa w aktywności fizycznej, poprawy stanu zdrowia oraz ogólnego samopoczucia społeczności szkolnej i lokalnej. Z wyremontowanych pomieszczeń będzie korzystać młodzież w ramach lekcji WF i zajęć pozalekcyjnych oraz wszyscy mieszkańcy Łodzi przebywający na terenie kompleksu sportowego i szkoły.

Koszt zadania: 158 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L070

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Cel projektu: likwidacja barier architektonicznych Opis: modernizacja schodów wejściowych wraz z montażem windy schodowej

Koszt zadania: 723 500,80 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L071

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: W obecnie wykorzystywanym pomieszczeniu magazynowym wymiarach 16,10 x 3 m. planowane jest zorganizowanie dwutorowej kręgielni w wersji mini. Wymagana jest adaptacja pomieszczenia oraz instalacja mini kręgielni. Kręgielnia nie będzie zakłócała zajęć edukacyjnych (pomieszczenie znajduje się na poziomie -1 ) oraz będzie spełniała warunek ogólnodostępności w godzinach 6-22. Korzystanie z kręgielni będzie możliwe dla uczniów i słuchaczy CKZiU w Łodzi oraz łodzian po wpisaniu się na listę uczestników i akceptacji regulaminu kręgielni. Szatnia i toalety dostępne będą w budynku głównym szkoły w godzinach dostępności kręgielni. Bufet szkolny znajdujący się bezpośrednio przy planowanej kręgielni, może pełnić także funkcję poczekalni.

Koszt zadania: 395 200,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L072

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Siłownia zewnętrzna na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi , z 6 urządzeniami sportowymi, wzbogaci bazę sportową dla uczniów i słuchaczy. Usytuowanie siłowni na terenie szkoły umożliwi także swobodny dostęp dla innych osób.

Koszt zadania: 145 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L073

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt dotyczy wymiany 10 lamp zewnętrznych starego typu (sodowo-rtęciowe) na oświetlenie solarne (moc LED min.60 W, moc strumienia świetlnego min. 5000 lm ) na wysięgnikach przymurowych. Efekty projektu: zwiększenie bezpieczeństwa, aspekt ekologiczny, estetyczny, finansowy.

Koszt zadania: 103 400,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L075

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Projekt zakłada stworzenie zewnętrznej przestrzeni relaksacyjnej, w której zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli odpocząć od zgiełku codziennego dnia. Planuje się rozwieszenie dzwonków wietrznych oraz montaż stacji z instrumentami przydatnymi podczas zajęć z muzykoterapii.

Koszt zadania: 6 160,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L076

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Poprawa dostępności i dostosowanie budynku MOPS w Łodzi - III Wydział Pracy Środowiskowej przy ul. Będzińskiej 5 do norm określających dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Koszt zadania: 121 200,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L077

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Celem projektu jest remont szkolnego boiska piłki nożnej. Zaplanowana jest wymiana nawierzchni, budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego z bezpieczną nawierzchnią do gry w koszykówkę i piłkę nożną oraz budowa siłowni zewnętrznej z elementami małej architektury. Projekt wykonany zostanie na terenie obecnego boiska przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 194 w Łodzi o wymiarach 39,00 x 20,00 m.

Koszt zadania: 1 303 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L078

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Projekt zakłada wzbogacenie kącika ekologicznego na terenie Przedszkola Miejskiego Nr 200 w Łodzi. Dzięki zakupionym tablicom podniesie się świadomość konieczności działania na rzecz otaczającej nas przyrody, zaś projektowane zajęcia dla dzieci, rodziców oraz osób korzystających z ogrodu zyskają na atrakcyjności.

Koszt zadania: 20 130,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L079

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Dom Dziecka Schronienie Lniana od roku ma status placówki interwencyjnej, którą trzeba dostosować do większej ilości miejsc noclegowych, a także zapewnić przestrzeń do zabawy, odrabiania lekcji i przeprowadzania zajęć terapeutycznych. W tym celu należy przeprowadzić niezbędne prace remontowe, a także odpowiednio doposażyć pomieszczenia domu. Potrzebne jest również odpowiednie wyposażenie placu zabaw, tak by umilić i ułatwić naszym dzieciakom pobyt w placówce. Ponadto Strażnicy Miejscy w ramach dodatkowych patroli obejmą nadzorem rejon w najbliższej okolicy Domu Dziecka poprawiając bezpieczeństwo mieszkańców.

Koszt zadania: 235 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L080

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym, a także dostosowanie budynku z lat sześćdziesiątych do aktualnych wymogów P-poż., poprzez przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych, zakup odpowiedniego sprzętu, mebli a także innego niezbędnego wyposażenia. Wokół domu chcemy stworzyć piękny plac zabaw, który na pewno przyczyni się do polepszenia jakości pobytu naszym dzieciom. Ponadto Strażnicy Miejscy w ramach dodatkowych partoli obejmą nadzorem rejon w najbliższej okolicy Domu Dziecka poprawiając bezpieczeństwo mieszkańców.

Koszt zadania: 255 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L081

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Kultura i dziedzictwo

Opis projektu: Projekt zakłada stworzenie rzeźby „Króla Krakusa”, bohatera pierwszego profesjonalnego filmu animowanego autorstwa Zenona Wasilewskiego. Realizacja projektu byłaby idealnym poszerzeniem i uatrakcyjnieniem szlaku turystycznego „Łódź Bajkowa”, obchodzącego w tym roku 15-lecie powstania. Usytuowanie rzeźby przy wejściu do Szkoły Podstawowej nr 36 upamiętniłoby patrona tej placówki w 120 rocznicę urodzin Zenona Wasilewskiego, pioniera polskiej animacji lalkowej oraz współzałożyciela Wytwórni Se-Ma-For. Od momentu wyboru patrona uczniowie i nauczyciele naszej szkoły opiekują się grobem Zenona Wasilewskiego znajdującym się na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej. W roku szkolnym 2023/2024 wspólnymi siłami rodziców, uczniów i pracowników szkoły, w toku różnych działań, zebrane zostały fundusze pozwalające na postawienie nowego nagrobka patronowi szkoły. Po powyższej akcji narodziła się wśród rodziców, uczniów i pracowników szkoły inicjatywa upamiętnienia twórczości Zenona Wasilewskiego poprzez postawienie rzeźby jednego z bohaterów jego filmów – króla Krakusa, który zgodnie z chronologią powinien być pierwszym pomnikiem na szlaku „Łódź Bajkowa”.

Koszt zadania: 181 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L083

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt ogrodu przy szpitalu zakłada stworzenie zielonej przestrzeni, która służy pacjentom, ich rodzinom oraz personelowi medycznemu. Ogród będzie wyposażony w ławki, ścieżki spacerowe oraz różnorodne rośliny tworzące przyjemne otoczenie oraz zapewniające pozytywny wpływ na pacjentów takie jak redukcja stresu, poprawa samopoczucia czy zapewnienie miejsca do odpoczynku i regeneracji w otoczeniu natury.

Koszt zadania: 200 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L084

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt zakłada zagospodarowanie zewnętrznego terenu szpitala im. dr. H. Jordana przy ul. Przyrodniczej 7/9 w celu poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowania osób korzystających z usług Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. K. Jonschera w Łodzi. Inwestycja przyczyni się do poprawy dostępności dla osób z niepełnosprawnością i dostosowania przestrzeni do ich potrzeb. Na terenie szpitala oprócz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego znajduje się Centrum Aktywnego i Zdrowego Seniora (CZAS) oraz siłownia plenerowa, z których codziennie korzystają łódzcy seniorzy. Obecna infrastruktura nie jest w pełni dostosowana do potrzeb użytkowników i wymaga modernizacji, tak aby zapewnić bezpieczną przestrzeń w szczególności dla seniorów. Wymiana istniejącej uszkodzonej nawierzchni chodnika przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa, w szczególności osób starszych, czy poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ponadto na terenie ogrodu zorganizowana zostanie przestrzeń, w której pensjonariusze ZOL oraz uczestnicy CZAS-u będą mogli w komfortowych warunkach spędzać czas - zakupione zostaną ławki ogrodowe, altana ogrodowa oraz stoliki i krzesełka. Dodatkowa infrastruktura umożliwi również organizowanie większej ilości zajęć plenerowych, z których niezwykle chętnie korzystają uczestnicy Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora.

Koszt zadania: 105 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L088

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego wyposażonego: boisko wielofunkcyjne z bieżnią tartanową, bramkami do piłki nożnej, koszami do piłki koszykowej, zestawami do siatkówki, stołami do tenisa stołowego oraz urządzeniami do gier i zabaw dla najmłodszych dzieci. Dodatkowo zaplanowano nowoczesny monitoring wizyjny oraz piłkołapy zapewniający bezpieczeństwo na obiekcie sportowym. Umożliwi to organizację ewentów, spotkań rodzinnych oraz organizację zawodów. Obiekt będzie wykorzystywany rekreacyjnie przez społeczność lokalną.

Koszt zadania: 1 870 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L089

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Miasteczko ruchu drogowego to plac manewrowy umożliwiający wprowadzenie dzieci i młodzieży w podstawy bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. Zajęcia na pozwolą na zdobycie doświadczenia oraz utrwalenie prawidłowych nawyków niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem/pojazdem, a także uzyskanie uprawnień do prowadzenia rowerów po drogach publicznych. Opis projektu: Jest to wydzielony plac o niewielkiej powierzchni ( 20x40 metrów), posiadający jezdnie i skrzyżowanie okrężne dla ruchu rowerowego, wyposażony w namalowane na powierzchni znaki drogowe, przeznaczony w celu bezpiecznego szkolenia małoletnich kandydatów na posiadaczy karty rowerowej. Dzięki zajęciom w miasteczku możliwe będzie korygowanie popełnianych błędów przez kandydatów na posiadaczy karty rowerowej przed dopuszczeniem do ruchu drogowego, praktyczne sprawdzenie znajomości i stosowania przepisów ruchu drogowego, przełamywanie barier psychologicznych przed poruszaniem się w warunkach ruchu ulicznego. Dodatkowo w ramach realizacji projektu odbędą się bezpłatne zajęcia teoretyczne i praktyczne dla dzieci i młodzieży, w celu przygotowania małoletnich kandydatów do zdania egzaminu na kartę rowerową . Miasteczko ruchu drogowego posiadające integralne oznakowanie z liniami poziomymi wytyczającymi jezdnie, może być użytkowany przez mieszkańców po zakończeniu zajęć lekcyjnych w szkole.

Koszt zadania: 803 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L090

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Stworzenie siłowni stanowi świetny pomysł na zachęcanie dzieci, młodzieży, dorosłych do ruchu na świeżym powietrzu. Odpowiednio dobrany zestaw urządzeń na siłowni zewnętrznej pozwali stworzyć profesjonalne i bezpieczne miejsce do przeprowadzenia zajęć sportowych w ramach wychowania fizycznego oraz czynnego wypoczynku dla młodzieży, seniorów i rodziców z dziećmi. Siłownia mogłaby składać się z urządzeń typu biegacz, rowerek, wahadło, wioślarz, wyciąg, twister, stepper ustawionymi na podłożu poliuretanowym. W skład siłowni wchodzić będą również regulamin siłowni, instrukcja obsługi urządzeń oraz oświetlenie i monitoring. Realizacja projektu umożliwi wszystkim, niezależnie od wieku, kondycji oraz umiejętności, dostęp do bezpłatnej, atrakcyjnej formy aktywności fizycznej. Elementy siłowni stanowiłaby doskonałe uzupełnienie infrastruktury sportowej terenu szkolnego.

Koszt zadania: 321 100,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L091

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Sala lekcyjna na świeżym powietrzu to idealne rozwiązanie dla szkół, które chcą prowadzić zajęcia w niekonwencjonalny sposób! Sala lekcyjna składa się z wygodnych i wytrzymałych na warunki atmosferyczne ławek modrzewiowych, wiaty piknikowej z tablicą kredową, na której dzieci mogą uczyć się literek alfabetu lub tabliczki mnożenia. Lato, wiosna, jesień i słoneczna pogoda zachęca do tego, aby spędzać więcej czasu na łonie natury. Może w takim razie warto opuścić na chwilę duszne mury szkoły i zamiast tradycyjnej lekcji w sali zorganizować zajęcia na świeżym powietrzu? Podczas lekcji pod chmurką uczniowie są bardziej zaangażowani w przebieg zajęć i wykazują wyższy poziom koncentracji i skupienia. Długie przebywanie na świeżym powietrzu wpływa też pozytywnie na kondycję fizyczną i psychiczną, powodując poprawę ogólnego samopoczucia oraz stanu zdrowia.

Koszt zadania: 185 300,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L092

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Celem projektu jest zwiększenie poziomu wsparcia specjalistycznego dla rodzin i otoczenia dzieci neuroróżnorodnych wśród mieszkańców Łodzi. Dzieci neuroróżnorodne to dzieci, które mogą mieć trudności w radzeniu z emocjami, rozumieniem sytuacji społecznych i komunikacją. Mogą też wykazywać się nadruchliwością i impulsywnością. Tematyka warsztatów: Jak rozpoznać dziecko neuroróżnorodne? Jak wchodzić z nim w interakcje? Gry i zabawy. Techniki autoregulacji opiekuna. Jak reagować w sytuacjach kryzysowych? Kluczowe w projekcie jest danie przestrzeni rodzinie i otoczeniu dzieci do skonsultowania ze specjalistami niepokojących zachowań dziecka, a także wskazania dalszej drogi wsparcia. Warsztaty będą odbywać się w formie teoretycznej i praktycznej, sesji pytań i odpowiedzi oraz webinarów on-line.

Koszt zadania: 92 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L093

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: „Wspieramy marzenia dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych” to inicjatywa mająca na celu wsparcie dzieci z łódzkich placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin zastępczych, które na co dzień borykają się z ograniczonym dostępem do zajęć pozaszkolnych. Często nie mają możliwości uczestniczenia w dodatkowych zajęciach rozwijających ich talenty i zainteresowania. Placówki opiekuńczo - wychowawcze oraz rodziny zastępcze, mimo najlepszych chęci, nie zawsze są w stanie zapewnić swoim podopiecznym dostępu do takich form wsparcia. Projekt „Wspieramy marzenia dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych” ma na celu zapełnienie tej luki i stworzenie dla tych dzieci warunków, w których mogą one rozwijać swoje pasje, uczyć się nowych kompetencji (zwłaszcza dzieci zbliżające się do usamodzielnienia), ale też po prostu cieszyć się dzieciństwem. Ze względu na trudne doświadczenia życiowe oraz brak stabilnego wsparcia rodzicielskiego, te dzieci wymagają szczególnej troski i uwagi. Naszym celem jest zapewnienie około 1370 uczestnikom dostępu do różnorodnych zajęć i warsztatów, które pomogą im rozwijać pasje, zdolności oraz wiarę w siebie. Planujemy następujące bloki zajęć dla dzieci i młodzieży: I AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ: WARSZTATY GRUPOWE: - Warsztat z zarządzania budżetem domowym - czyli jak gospodarować środkami finansowymi, by cieszyć się życiem - Zajęcia kulinarne - Proste, pożywne i tanie pomysły na własnoręcznie zrobione potrawy - Poznaj swoje mocne strony - odkryj swoje pasje i czym chcesz zajmować się w przyszłości II KOMPETENCJE CYFROWE I BEZPIECZEŃSTWO W SIECI: - Czym jest AI i jak korzystać z chata GPT: w domu, szkole i pracy - Jak być bezpiecznym w Internecie - dlaczego należy uważać na dane osobowe - Czy Internet pomaga czy szkodzi? - Kiedy jestem uzależniony/ uzależniona od Internetu III WSPARCIE REKREACYJNE, ROZWIJANIE PASJI - nauka pływania - samoobrona - zajęcia na ściance wspinaczkowej - hipoterapia - joga - arteterapia - zajęcia sensoryczne dla dzieci młodszych - edukacja seksualna - savoir vivre dla dzieci i młodzieży. W ramach projektu chcemy dotrzeć również do 515 uczestników zajęć, wśród rodziców zastępczych. Trudno jest być rodzicem, jeszcze trudniej jest wychowywać dziecko w pieczy zastępczej. To wyzwanie, w którym rodzice powinni dostać dodatkowe wsparcie. Podnoszenie kompetencji, tworzenie grup wsparcia i integracji dla rodzin zastępczych to niezwykle wartościowa inicjatywa. Szkolenia rozwijające kompetencje, warsztaty wytchnieniowe mogą stanowić doskonałą platformę do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń między rodzinami. Realizacja tych działań może znacząco wesprzeć rodziny zastępcze, poprawiając jakość życia zarówno rodziców, jak i dzieci pozostających pod ich opieką. Ważne jest, aby program był elastyczny i dostosowany do potrzeb uczestników, uwzględniając ich różnorodność i specyficzne wymagania. I WSPARCIE SUPERWIZYJNE: To obszar spotkań podczas, których rodzice zastępczy będą mogli podzielić się z terapeutą z uprawnieniami do prowadzenia superwizji swoimi rozterkami wychowawczymi i znaleźć rozwiązania dla dzieci będących pod ich opieką. II SZKOLENIA DLA OPIEKUNÓW: - FAS (alkoholowy zespół płodowy) - jak pracować, edukować i rozwijać dziecko z FAS - szkolenie podstawowe - FAS - szkolenie poszerzone - Zerwane więzi i teoria przywiązania - Spotkanie z seksuologiem - Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. III ZAJĘCIA INTEGRACYJNE DLA OPIEKUNÓW: - Kręgi dla Kobiet - Kręgi dla Mężczyzn - Joga dla początkujących - Arteterapia. Projekt będzie trwał 10 miesięcy zarówno w roku szkolnym, jak i podczas wakacji letnich. Koszt uczestnictwa w zajęciach jest bezpłatny. “Wspieramy marzenia dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych” to nie tylko projekt, to misja, która ma na celu wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci oraz rodziców zastępczych. Pomóżmy im uwierzyć w siebie, odkryć swoje talenty i cieszyć się dzieciństwem. Razem możemy zmienić ich życie na lepsze.

Koszt zadania: 999 750,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L094

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Projekt „ROKICIE – gry podwórkowe dla dzieci - SP 138” przekształci teren przed Szkołą Podstawową nr 138 w Łodzi przy ul. św. Franciszka z Asyżu 51 w dynamiczne centrum rekreacji i edukacji poprzez montaż nowoczesnych gier podwórkowych z masy termoplastycznej. Te innowacyjne gry nie tylko uatrakcyjnią przestrzeń, ale także będą sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Gry podwórkowe wykonane z wyjątkowo trwałego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV oraz posiadającego właściwości antypoślizgowe, zapewnią bezpieczną i długotrwałą zabawę. Dzięki temu dzieci będą mogły rozwijać swoją kondycję fizyczną, koordynację ruchową oraz umiejętności społeczne, ciesząc się jednocześnie kreatywną zabawą na świeżym powietrzu. Dodatkowym atutem projektu jest dostępność terenu przez całą dobę, co umożliwi mieszkańcom osiedla i okolic korzystanie z atrakcji zarówno w godzinach otwarcia szkoły, jak i poza nimi, także w dni wolne od pracy. Dzięki temu, projekt sprzyja integracji społeczności lokalnej, pozwalając na wspólne spędzanie czasu i zacieśnianie więzi międzyludzkich. „ROKICIE – gry podwórkowe dla dzieci - SP 138” to wyjątkowy projekt, który wzmocni naszą społeczność, promując zdrową aktywność fizyczną, poprawiając kondycję dzieci oraz wspierając ich rozwój społeczny i emocjonalny.

Koszt zadania: 53 361,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L095

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Zakres projektu obejmuje stworzenie wielofunkcyjnego kompleksu sportowego ze sztuczną nawierzchnią. Na nawierzchni POLIURETANOWEJ 72 m x 32 m umiejscowione będą: bieżnia z trzema torami, boisko do piłki ręcznej/nożnej dzielone z dwoma boiskami do koszykówki, boisko do siatkówki dla uczniów oraz aktywnych osób amatorsko uprawiających sport. Obecnie na terenie SP 182 przy budynku B znajduje się niezagospodarowany, zaniedbany porośnięty trawą teren o wolnej powierzchni powyżej 7000 m2. W ramach zadania zrealizowane zostaną następujące prace: 1. Budowa płyty z nawierzchnią poliuretanową z wymalowanymi liniami do boiska piłki ręcznej/nożnej, piłki siatkowej i koszykowej oraz bieżni wokoło kompleksu na 3 tory, dla skoczni w dal (budowa piaskownicy na przedłużeniu bieżni) oraz biegu na 60 m; 2. Montaż urządzeń (4 kosze do koszykówki, bramki do piłki ręcznej/nożnej - 2 szt., słupki, siatka do piłki siatkowej; 3. Wykonanie infrastruktury podziemnej, okablowanie, fundamenty pod słupy oświetleniowe w celu późniejszego zainstalowania oświetlenia LED. Projekt przyczyni się do poprawy jakości prowadzonych zajęć z wychowania fizycznego, możliwości realizacji dodatkowych zajęć sportowych, mobilizacji do aktywnego spędzania wolnego czasu przez uczniów i mieszkańców osiedla. Obiekt będzie spełniał określone standardy szkolnych kompleksów sportowych dla rekreacyjnego spędzania czasu na wolnym powietrzu. Realizacja projektu poprawi samopoczucie i kondycję fizyczną dzieci i młodzieży oraz zaktywizuje mieszkańców zarówno młodych, jaki starszych do wspólnych działań. Ponadto zadanie przyczyni się do popularyzacji sportów drużynowych (piłka nożna, ręczna, siatkówka, koszykówka).

Koszt zadania: 1 496 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L097

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt dotyczy wymiany zniszczonego ogrodzenia w Przedszkolu Miejskim nr 83 w Łodzi na celu dostosowanie infrastruktury do norm bezpieczeństwa i standardów dla placówek edukacyjnych. Wymiana ogrodzenia w przedszkolu nr 83 w Łodzi przyniesie kilka korzyści. Po pierwsze, poprawi bezpieczeństwo dzieci, eliminując potencjalne zagrożenia związane ze zniszczonym ogrodzeniem. Po drugie, nowe ogrodzenie podniesie estetykę otoczenia, co przyczyni się do atrakcyjności przedszkola dla mieszkańców okolicy. Dodatkowo, nowe ogrodzenie może również zapewnić lepszą kontrolę dostępu do terenu przedszkola, co zwiększy poczucie bezpieczeństwa personelu i rodziców. Nowe ogrodzenie przedszkola będzie składać się z solidnego muru oraz siatki zabezpieczającej. Mur będzie wykonany z trwałych materiałów, takich jak beton lub cegła, aby zapewnić stabilność i długowieczność. Jego wysokość będzie odpowiednio dostosowana, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci, jednocześnie będąc estetycznym elementem otoczenia. Na murze zostanie zamontowana siatka zabezpieczająca wykonana z wysokiej jakości stali ocynkowanej, pokrytej warstwą ochronną, odporną na warunki atmosferyczne. Całość będzie estetycznie wykończona i pomalowana w kolorach pasujących do otoczenia przedszkola, zapewniając przyjemny wygląd oraz spójność z architekturą budynku.

Koszt zadania: 154 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L098

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: "Projekt zakłada szlifowanie korekcyjne szyn w celu zmniejszenia natężenia hałasu wokół torowisk tramwajowych (skorzystają na tym okoliczni mieszkańcy), poprawy wygody pasażerów (wyeliminowanie "stukania" podczas jazdy tramwajem), a także zwiększenia żywotności taboru tramwajowego. Lokalizacje objęte projektem: #1 ul. Limanowskiego (al. Włókniarzy - ul. Bielicowa) - 2400 mtp #2 ul. Dąbrowskiego (Śmigłego-Rydza - Gojawiczyńskiej) - 2250 mtp #3 ul. Wojska Polskiego (Pl. Kościelny - Młynarska) - 750 mtp #4 ul. Dolna - Łagiewnicka - Warszawska (Zgierska - ronda Powstańców 1863 r.) - 3600 mtp #5 ul. Kilińskiego (al. Piłsudskiego - ) - 2 300 mtp #6 al. Włókniarzy (ul. Srebrzyńska - ul. Drewnowska) - 1 700 mt

Koszt zadania: 500 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L099

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Celem projektu jest popularyzowanie wiedzy o nietoperzach i ich znaczeniu dla środowiska a także o korzyściach jakie może przynieść mieszkańcom ich obecność w naszym mieście. Nietoperze są niezwykle pożyteczne, ponieważ żywiąc się owadami zapewniają darmową i w pełni ekologiczną ochronę roślin i nas samych. Nietoperze odgrywają znaczącą rolę w walce z komarami - jeden nietoperz w ciągu jednej nocy może ich skonsumować kilka tysięcy. Ponadto nietoperze eliminują ze środowiska wiele gatunków owadów uważanych za szkodniki drzew i krzewów, w tym również owocowych. Od lat obserwuje się spadek populacji nietoperzy. Wrogami tych zwierząt są koty, ptaki drapieżne (sowy, puszczyki, sroki), kuny, łasice oraz  ludzie, u których zakorzenione mity i zabobony są przyczyną niechęci i irracjonalnego strachu przed tymi mądrymi i łagodnymi zwierzętami. Ich siedliska niszczone są poprzez termomodernizacje budynków, remonty dachów, wyburzanie piwnic, wycinanie drzew z dziuplami, czy stosowanie chemicznych środków ochrony roślin.  Projekt zakłada: 1. montaż budek szczelinowych; 2. ustawienie tablic edukacyjnych przedstawiających nietoperze i ich znaczenie dla człowieka; 3. obligatoryjne umieszczenie w różnych punktach Łodzi po 3 budek podtynkowych dla nietoperzy na każdym remontowanym lub termomodernizowanym budynku będącym w zasobach miasta 4. zorganizowanie kilku darmowych chiropterologicznych prelekcji edukacyjnych; 5.  zorganizowanie kilku ‘Wieczornych spacerów z nietoperzami” z detektorem ultradźwiękowym.

Koszt zadania: 108 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L100

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Wymiana obecnych, słabo widocznych zielonych tablic kierunkowych w tramwajach GT6M-ZR (jeżdżących na liniach 6 i 14) na nowe wyświetlacze LED w kolorze białym, o dużej jasności i czytelności. Nowe wyświetlacze będą dużym ułatwieniem dla pasażerów MPK, a zwłaszcza dla osób starszych i niedowidzących.

Koszt zadania: 545 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L101

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Celem projektu jest zmiana nawyków żywieniowych i praktyczna nauka zdrowego żywienia wśród uczniów szkół średnich Łodzi, którzy maja podwyższone BMI. Zostaną zorganizowane zajęcia z dietetykiem, praktyczna nauka gotowania i zajęcia sportowe (indywidualne z trenerem personalnym). Warsztaty kulinarne (nauka zdrowego gotowania) będą prowadzone raz w miesiącu w 10-osobowych grupach. Zajęcia przewidziane są dla 50 osób, które w okresie 6 miesięcy zrealizują przewidziane w projekcie aktywności, a tym samym nabędą poprawne nawyki żywieniowe i poprawią swój stan zdrowia. Warunkiem zakwalifikowania do projektu jest zamieszkiwanie na terenie Łodzi i nauka w szkole średniej, podwyższone BMI. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Koszt zadania: 306 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L102

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Utworzenie nowego boiska, które umożliwi dzieciom oraz młodzieży aktywny rozwój fizyczny oraz społeczny. Teren boiska, przygotowany według najnowszych standardów, będzie służył mieszkańcom osiedla.

Koszt zadania: 1 030 400,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L105

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Celem projektu jest stworzenie wielkiej i kolorowej plamy zieleni wczesną wiosna gdy na dworze jest jeszcze szaro i ponuro. Niebieska łąka cebulic na wzór tej z Parku Klepacza oraz kolorowe tulipany, hiacynty, żonkile i narcyze poprawią humor każdemu na wiosnę.

Koszt zadania: 30 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L106

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Zakup motopomp dla jednostek OSP na terenie miasta Łodzi biorących czynny udział w akcjach ratowniczo gaśniczych. Motopompy podniosą gotowość operacyjną jednostek podczas anomalii pogodowych, powodzi, podtopień oraz pożarów.

Koszt zadania: 500 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L107

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Zamiana zniszczonego betonowego boiska znajdującego sią za Szkołą Podstawową Nr 4 w Łodzi w nowoczesne boisko wielofunkcyjne. Obiekt będzie posiadać jedno pole gry w piłkę ręczną o wymiarach 20m x 40m, dwa pola gry w koszykówkę 28m x 15m, pole gry w siatkówkę 9m x 18m. Nowy obiekt wyposażony zostanie w sztuczną, bezpieczną nawierzchnię boisko wielofunkcyjne to: 1.Kompletny osprzęt boiska do piłki ręcznej, dwie bramki aluminiowe 2.Kompletny osprzęt boiska do koszykówki, konstrukcja jednosłupowa ( 4 szt., dwa pola gry), wysięg 1,6 m. tablicy 105 x 180cm z mechanizmem regulacji wysokości tablicy od 3,05 do 2,60 m. Obręcz do kosza uchylna, profesjonalna z siłownikiem sprężynowym. Dzięki siłownikowi sprężynowemu w obręczy możliwe będzie „wieszanie się” na niej zawodników bez obawy przed jej uszkodzeniem. 3. Kompletny osprzęt boiska do siatkówki, dwa słupki z zewnętrznym mechanizmem regulacji i napięcia siatki, zakres regulacji siatki wraz z antenkami od 2,50 do 1,07m co umożliwia wykorzystanie sprzętu do gry w siatkówkę, tenisa oraz badmintona. Wokół całego boiska wielofunkcyjnego i bieżni zaprojektowane zostaną piłkochwyty o wysokości 6,0m W bezpośrednim sąsiedztwie boiska zamontowane zostaną 2 zestawy podwójny młynek - wersja dla osób na wózkach. Nad bramą, która prowadzi bezpośrednio z al. Piłsudskiego zamontowana zostanie tablica informacyjna kierująca do zrealizowanego obiektu. Inwestycja dzięki swojej lokalizacji oddziałuje na mieszkańców osiedla Stary Widzew, ale także na mieszkańców bezpośrednio przylegającego osiedla Śródmieście czy Śródmieście Wschód które ze względu na swoją lokalizację nie posiadają wystarczającej ilości tego typu obiektów. Realizacja przedmiotowego projektu uzyskała także poparcie TKKF-Dzikusy, Dragosfery i Łódzkiego Okręgowego Związku Unihokeja co potwierdza jego rolę dla wszystkich mieszkańców miasta zainteresowanych uprawianiem aktywności fizycznej. Planowane do realizacji boisko zrealizowane będzie jako inwestycja płaska nie posiadająca barier architektonicznych co powoduje, że powstała infrastruktura dostępna będzie także dla osób niepełnosprawnych w tym w szczególności na wózkach inwalidzki. Wjazd na teren obiektu będzie dostosowany do potrzeb takich osób. W projekcie jako infrastruktura uzupełniająca zaplanowano montaż 2 zestawów „podwójny młynek” - wersja dla osób na wózkach, które jest dwustanowiskowym urządzeniem służącym do wzmacniania ramion. Ćwiczenie polega na wykonywaniu obrotów oburącz w pozycji siedzącej. Rekomendowane przez rehabilitantów oraz fizjoterapeutów. Tak zaplanowana inwestycja pozwoli na zapewnienie dostępności powstałej infrastruktury osobom niepełnosprawnym co zmotywuje ich do uprawiania aktywności fizycznej oraz pozwoli na ich integrację z innymi mieszkańcami miasta. Zgodnie z założeniami projektu powstałe boisko będzie ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców bez ograniczeń w pełnym zakresie bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Koszt zadania: 1 363 240,95 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L108

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Projekt zakłada zagospodarowanie przestrzeni na terenie części utworzenie "Zielonej klasy" ogrodu edukacyjnego wyasfaltowanego boiska szkoły. Chcemy tą przestrzeń zazielenić, wyposażyć w wiatę edukacyjną z planszami i grami dydaktycznymi, stołami i ławkami. Chcemy stworzyć tu ścieżkę sensoryczną, ogród skalny, deszczowy i ziołowy. Powstanie tu również stacja meteo, ścieżka dydaktyczna Ścieżka edukacyjna - Bioróżnorodność i klimat - ZESTAW 9 URZĄDZEŃ z tablicami zewnętrznymi i grami. Będzie tu składzik na narzędzia, miejsca do rysowania kredą po ziemi, ławki wokół nowo nasadzonych drzew, które zapewnią cień w upalne dni. Chcemy, aby ogród "Zielona klasa" był miejscem do nauki, ale również wypoczynku po zajęciach lekcyjnych zarówno dla uczniów szkoły, jak i mieszkańców osiedla.

Koszt zadania: 256 850,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L109

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Zielony zakątek, gdzie dzieci spotykają naturę to naturalny plac zabaw, który jest szczególnie ważny w mieście, gdzie brakuje terenów zieleni. Drabinki, zjeżdżalnie, huśtawki są bardzo ważne, bo współczesne dzieci coraz mniej się ruszają, dlatego musimy zadbać, aby były bezpieczne. Obecny plac zabaw wymaga wymiany urządzeń i nawierzchni. Ale ważne są również inne aspekty – rozwój społeczny, rozwój kreatywności i wyobraźni, zabawy konstrukcyjne i manipulacyjne. Dlatego chcemy obecny plac zabaw rozbudować o strefę naturalną wyposażoną w instalacje i urządzenia z elementów naturalnych takich jak bale, głazy itp., wzbogaconą o nasadzenia drzew i krzewów. Na naszym placu zabaw w ogrodzie rodzimym stworzymy miejsca do zabaw w role, gdzie dzieci będą uczyć się współpracy, luźne elementy spowodują, że dzieci będą mogły wymyślać zabawy konstrukcyjne. "Zielony zakątek" będzie pełen roślinności i elementów naturalnych, takich jak konary czy głazy, którego główną cechą będzie zmienność na przestrzeni roku i lat – drzewa rosną, zrzucają liście na jesień, krzewy puszczają nowe pędy wiosną, luźne elementy zmieniają swoje położenie.

Koszt zadania: 687 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L110

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Planujemy utworzyć nową przestrzeń "Uwolnij stres" w części wybetonowanego boiska, aby umożliwić uczniom odpoczynek i swobodne nawiązywanie relacji. Chcemy, nowo utworzone miejsce wokół szkoły było wolne od ławek i tablic, które młodzież mogłaby potraktować jako przyjazne miejsce pozwalające na wytchnienie od szkolnych obowiązków. Nowo utworzona przestrzeń zostałaby wyposażona w kino plenerowe, zewnętrzne stoły do gier w piłkarzyki, tenisa, szachy, czy chińczyka. W obecnej nawierzchni asfaltowej planujemy wycięcie otworów na posadzenie drzew i utworzenie zimozielonego szpaleru krzewów. Na części obecnej nawierzchni zostaną wymalowane gry, labirynty itp. oraz postawimy zewnętrzne stoły do gier w szachy, chińczyka, piłkarzyki. Miejsce "Uwolnij stres" zostanie wyposażone w ławki plenerowe i stoły oraz ławki okrągłe wokół nasadzonych drzew. Przestrzeń ta stanowiłaby również miejsce do organizowania imprez integracyjnych takich jak kino plenerowe dla uczniów szkoły, ale i mieszkańców osiedla. Nowo zorganizowane miejsce sprzyjałaby odpoczynkowi, dałaby możliwość spędzania przerw na świeżym powietrzu w bezpiecznym, zielonym otoczeniu. Mieszkańcy osiedla, którzy masowo korzystają z przestrzeni wokół szkoły, mieliby szansę na odpoczynek, relaks w zazielenionym zakątku.

Koszt zadania: 188 100,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L111

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Obsadzenie miejsca, gdzie codziennie można wypocząć od zgiełku na świeżym powietrzu gatunkami, które odżywią miejsce swoimi kwiatami i owocami ma na celu uatrakcyjnienie miejsca piknikowego. Aby dodatkowo wspomagać pszczoły w lesie, warto zasadzić roślinność z kwiatami, które stanowią dla nich cenne źródło pożywienia. Kwiaty nie tylko przyciągają pszczoły, ale także pomagają im w zbieraniu nektaru i pyłku, co jest kluczowe dla ich przetrwania.

Koszt zadania: 8 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L112

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Kaplice przy ul. Wycieczkowej to najstarsze drewniane zabytki Łodzi, ich otoczenie przyciąga miłośników klimatycznych spacerów, jednak okolica mogłaby być jeszcze barwniejsza. Dzięki posadzeniu krzewów wiosna i jesień mogłaby być tam jeszcze bardziej kolorowa, a odnowienie tablic mówiących o ich historii zapewne przyciągnie wiele par oczu. Zadbajmy o nie!

Koszt zadania: 10 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L113

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: W łódzkich lasach niewiele mamy terenów otwartych, na których swobodnie możemy spędzać czas. Zadbajmy o nie i to co się na nich znajduje, przyczyniając się jako mieszkańcy do lepszego wypoczynku i ochrony tych miejsc.

Koszt zadania: 20 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L114

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Wiele cieków ze swym biegiem w stronę zbiorników wysycha zanim do nich dotrze. Powodują to między innymi zatory, jakie powstają po każdym silniejszym wietrze czy opadzie liści. Zapełnijmy stawy śródleśne zapewniając bieżący przepływ wody.

Koszt zadania: 19 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L115

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Projekt rewitalizacji boiska do siatkówki przy Radiostacji w lesie Łagiewnickim ma na celu przywrócenie tej przestrzeni do użytku społeczności lokalnej. Dzięki tym działaniom mieszkańcy będą mieli możliwość korzystania z boiska do siatkówki, co przyczyni się do poprawy jakości życia w tej okolicy, bowiem projekt zakłada też zatroszczenie się o okolice boiska i infrastrukturę.

Koszt zadania: 9 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L116

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Celem jest odtworzenie atrakcyjnego miejsca w pobliżu lasu, miejsca do codziennego wypoczynku dla mieszkańców okolicznych osiedli. W ramach projektu planowane jest odnowienie infrastruktury terenu, takiej jak ławki, stoły piknikowe czy kosze na śmieci w taki sposób, aby zachować naturalny charakter terenu, jednocześnie zapewniając wygodę i komfort dla użytkowników. Dzięki temu odnowiony teren stanie się popularnym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz kontaktu z naturą.

Koszt zadania: 8 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L117

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Projekt ma na celu przybliżenie celu utworzenia Rezerwatu i opisaniu najistotniejszych elemntów lub odnowy już istniejących informacji, a także zwiększenie bezpieczeństwa spacerowania w miejscach do tego wyznaczonych.

Koszt zadania: 7 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L118

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Zadbajmy o mniejszych mieszkańców lasu i sprawmy, aby czuli się bezpiecznie. Pływająca wyspa na stawie umożliwi nam ich obserwację jednocześnie uniemożliwiając wybieranie lęgów przez drapieżniki. Sprawi także, że będą miały swój bezpieczny azyl, do którego chętnie powrócą.

Koszt zadania: 10 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L119

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Projekt zakłada odnowienie już istniejących oznaczeń. Stare są już często mało widoczne. Ze względu na spory wandalizm wśród niektórych użytkowników, dobrze byłoby ustawić także znaki informujące o tym jak z nich korzystać w poprawny sposób oraz co prowadzi do zniszczeń.

Koszt zadania: 8 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L120

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Jest to miejsce w lesie, które służy wyciszeniu się. Jest jednak potrzeba odświeżenia i przywrócenia mu dawnej świetności, aby nadal pozwalało ono uczyć przyszłe pokolenia odpoczynku na jaki każdy z nas zasługuje.

Koszt zadania: 6 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L124

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt obejmuje poprawę dostępności naszej szkoły dla uczniów z niepełnosprawnościami, których kształcimy w naszej placówce.. Są to uczniowie słabowidzący, słabosłyszący, z cechami autyzmu, a przede wszystkim z chorobami psychicznymi- depresją i zaburzeniami lękowymi. Nasi uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wymagają dostosowania warunków kształcenia. Chcemy wyjść naprzeciw ich potrzebom i stworzyć miejsca przyjazne rekreacji, aktywności fizycznej, a także strefy relaksu z możliwością odseparowania się od nadmiaru bodźców i wyciszenia. Miejsca te zaprojektowane będą zgodnie z potrzebami uczniów z niepełnosprawnością. Bardzo ważną zgłaszaną przez uczniów potrzebą jest możliwość odseparowania się od nadmiaru bodźców, stworzenia dla nich miejsca bezpiecznego, przyjaznego, dającego możliwość uspokojenia i wyciszenia układu nerwowego. Wspierając uczniów w ich codziennym szkolnym funkcjonowaniu, zaobserwowaliśmy, że najważniejsze jest rozwijanie ich autonomii, umiejętności samoregulacji emocji i poczucia kompetencji w pokonywaniu trudności. Dostosowanie środowiska szkolnego, stworzenie miejsc dla nich przyjaznych, o różnym przeznaczeniu pozwoli na rozwijanie tych komponentów ich funkcjonowania. Mamy dostępne pomieszczenia, które wymagają adaptacji i zakupu podstawowego wyposażenia. Pomieszczenia te wymagają gruntownego remontu obejmującego wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Zależy nam również na tym, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów słabowidzących i ułatwić im orientację w przestrzeni szkolnej poprzez lepsze oznaczenia sal i dróg, dostosowane do niepełnosprawności. Zakupienie wyposażenia do zaadoptowanych sal umożliwi zarówno aktywność sportową ( fitness, joga, relaksacja progresywna) jak i swobodny odpoczynek dostosowany do potrzeb ucznia z niepełnosprawnością. Najważniejszym naszym celem jest nie wykluczać, tylko niwelować bariery i wspierać wszystkich uczniów, szczególnie tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Koszt zadania: 1 007 600,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L125

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci spędzających czas na boisku szkolnym. Bardzo ważnym elementem projektu jest rozbudowanie monitoringu zewnętrznego, dzięki któremu na terenach rekreacyjnych objętych projektem zwiększymy bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Monitoring zapewni długotrwałe użytkowanie zagospodarowanych terenów. Wymiana siatki wokół boiska piłkarskiego, pozwoli na wprowadzenie sportowego elementu wspólnej rekreacji, zapewniając większe bezpieczeństwo użytkownikom. Tym bardziej, że boisko piłkarskie jest stale użytkowane przez naszych uczniów, absolwentów, okolicznych mieszkańców. Zamontowanie stacji meteorologicznej i stworzenie gier podwórkowych pozwoli na rozwijanie nowych umiejętności oraz aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu w bezpiecznej przestrzeni.

Koszt zadania: 143 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L126

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Inne

Opis projektu: Duży odsetek roślin sadzonych w ramach projektów budżetu obywatelskiego systematycznie usycha. Po ich posadzeniu nikt nie interesuje się nowo posadzonymi roślinami i ich nie podlewa. Z uwagi na coraz częściej występujące w Polsce susze problem w kolejnych latach będzie tylko narastał i podlewanie roślin jest koniecznością. Zieleń w miastach jest bardzo ważna, gdyż obniża ona lokalnie temperaturę. W otoczeniu roślin jest chłodniej, gdyż dają one cień. Celem projektu jest zakup beczkowozu/beczkowozów - najlepiej elektrycznych i zatrudnienie pracowników do ich obsługi - w upalne dni przez 24 godziny na dobę.

Koszt zadania: 700 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L130

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Aktywizacja dzieci i młodzieży poprzez nieodpłatne całoroczne zajęcia unihokeja. Zajęcia będą się odbywać co najmniej 1 raz w tygodniu po 90 minut w okresie od marca do listopada. (Łącznie zostanie przeprowadzonych 10 zajęć po 1,5 h = 15 h). Zajęcia odbywać się będą na obiekcie spełniającym niezbędne wymogi i gwarantującym realizację projektu. Projekt będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych (dzieci i młodzież). Zadanie ma na celu aktywizacje ruchową i integracje dzieci i młodzieży. Uczestnicy będą mogli wypożyczyć bezpłatnie sprzęt (10 sztuk) i otrzymają koszulki z hasłem przewodnim "Unihokej jest Spoko!" oraz z logo budżetu obywatelskiego (50 sztuk na cały czas trwania zadania). Każdy uczestnik, który będzie brał udział po raz pierwszy w zajęciach zobowiązany będzie do podpisania oświadczenia potwierdzającego znajomość regulaminu. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami unihokeja nauczą się podstawowej techniki. Podczas zajęć będą organizowane konkursy strzeleckie, mini turnieje pomiędzy uczestnikami zadania. Schemat zajęć przygotują profesjonalni instruktorzy. Organizator zadania zatrudni instruktora, który przeprowadzi zajęcia oraz zapewni wyposażenie obiektu sportowego w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć. Od paru lat można zauważyć spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży poprzez zmiany trybu życia. Coraz więcej ludzi młodych jest uzależnionych od Internetu co przekłada się na otyłość, a także wady postawy czy też inne schorzenia zdrowotne. Zadanie spełni funkcje profilaktyki zdrowotnej i walki z uzależnieniami młodzieży (alkohol, Internet i narkotyki).

Koszt zadania: 6 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L131

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Pani Jola od 44 lat nie przespała nocy. Jest samotną mamą. Całą dobę opiekuje się swoim synem z niepełnosprawnością. Rafał cierpi na porażenie mózgowe, epilepsję, nie widzi, nie mówi. I choć jest już dorosłym mężczyzną, wymaga opieki jak niemowlę. Pani Jola czasami opada już z sił. Mam takich jak Pani Jola są w Łodzi tysiące. Pracują 7 dni w tygodniu, na trzy zmiany, bez weekendów i urlopów, często od wielu lat. Pomóżmy im "zejść z dyżuru" i złapać oddech dzięki usłudze bezpłatnej opieki wytchnieniowej. OPIEKA WYTCHNIENIOWA polega na wizycie opiekuna wytchnieniowego, który na kilka godzin przejmuje opiekę nad osobą, która wymaga wsparcia. W tym czasie jej rodzic lub stały opiekun ma szansę na chwilę ciszy, zjedzenie w spokoju posiłku, nieprzerwany sen czy samotne wyjście z domu. Dla wielu z nich zaspokojenie tak podstawowych potrzeb wciąż leży w sferze marzeń. W wielu krajach zachodnich opieka wytchnieniowa funkcjonuje z powodzeniem od lat i jest standardowym elementem wsparcia oferowanego rodzinom. W Polsce jest to rozwiązanie stosunkowo nowe. O opiekunach osób z niepełnosprawnością wciąż mówi się i słyszy niewiele. Dostęp do stałej bezpłatnej opieki wytchnieniowej jest bardzo ograniczony a systemowe wsparcie opiekunów to wciąż kropla w morzu potrzeb. WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE Drugim filarem opieki wychnieniowej jest pomoc psychologiczna. Wypalenie, stany lękowe, depresja - to częste przypadłości rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością. Cena, jaką płacą za lata zagryzania zębów, bycia dzielnymi i nie do zdarcia. Psycholog w tej sytuacji pomaga zażegnać kryzys, wykorzystać go twórczo, by móc lepiej realizować własne potrzeby - dbając nie tylko o podopiecznego, ale również o sobie. ILU OSÓB DOTYCZY PROBLEM? W Łodzi mieszka ponad 25 tysięcy opiekunów osób, które nie są w stanie żyć samodzielnie. Wspólnie możemy dać im wytchnienie w ich ciężkiej pracy. Bo praca w domu to więcej niż etat. Wszyscy potrzebujemy odpoczynku. Bo niezależnie od okoliczności dbałość o czas dla siebie i własną równowagę psychiczną to nie luksus, to konieczność. Dawanie siebie innym wymaga wpierw zadbania o własne potrzeby. Bo ratownik, który opadnie z sił, nie uratuje już nikogo.

Koszt zadania: 324 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L132

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Zadanie zakłada remont dwóch przystanków tramwajowych: Zachodnia-Manufaktura w kierunku północnym i południowym. W ramach zadania przewiduje się: 1. Wymianę nawierzchni przystanków; 2. Wymianę wiat przystankowych wraz z montażem dwóch dodatkowych (dwie wiaty na peronie w kierunku północnym i dwie na peronie w kierunku południowym); 3. Wymianę barierek oddzielających przystanek od jezdni; 4. Montaż listwy LED przy krawędzi przystankowej; Zadanie znajduje się w puli zadań ponadosiedlowych z uwagi na korzystanie z infrastruktury przystankowej przez wszystkich mieszkańców miasta.

Koszt zadania: 627 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L133

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Zadanie zakłada utworzenie podwójnego przystanku autobusowego Zachodnia-Manufaktura w kierunku południowym. W ramach zadania przewiduje się wydłużenie powierzchni przystanku oraz montaż dodatkowej wiaty przystankowej. Dodatkowo w ramach zadania przewiduje się ustawienie dwóch tablic dynamicznej informacji pasażerskiej na przystanku autobusowym Zachodnia - Manufaktura w kierunku południowym oraz północnym (2316, 2317). Zadanie znajduje się w puli zadań ponadosiedlowych z uwagi na korzystanie z infrastruktury przystanku przez mieszkańców Łodzi z różnych osiedli.

Koszt zadania: 860 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L134

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Zadanie zakłada montaż tablic dynamicznej informacji pasażerskiej na przystankach wzdłuż al. Włókniarzy: 1. Włókniarzy - Żubardzka (1305, 1316), 2. Włókniarzy - Srebrzyńska (1303, 1318). Zadanie znajduje się w puli zadań ponadosiedlowych z uwagi na jego sieciowy charakter i lokalizację przystanków na różnych osiedlach.

Koszt zadania: 740 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L136

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Zadanie zakłada remont chodnika wzdłuż ul. Matejki po zachodniej stronie wraz z ustawieniem mebli miejskich (5 ławek, 5 koszy na śmieci). Zadanie znajduje się w puli ponadosiedlowe z uwagi na wysokość kwoty realizacji oraz beneficjentów zadania, którymi są studenci z całej Łodzi.

Koszt zadania: 710 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L137

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Mini boiska będą służyć zabawie i doskonaleniu umiejętności najmłodszych piłkarzy korzystających z obiektu przy ul. Małachowskiego

Koszt zadania: 1 700 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L138

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Projekt ma na celu modernizację ogrodu na terenie 6 Domu Pomocy Społecznej. Głównym celem jest utworzenie ogrodu sensorycznego – realizacja założeń hortiterapii – miejsca przyjaznego osobom niepełnosprawnym (obecnie 97 ze 123 Mieszkańców Placówki) i starszym z jednoczesnym dostępem do niego społeczności lokalnej – osoby 60+ oraz z niepełnosprawnością z zewnątrz. Ogród będzie stanowić miejsce wytchnienia i spokoju, niwelowania stresu w bliskości z naturą i w poczuciu bezpieczeństwa. Modernizacja umożliwi zwiększenie dostępności (większa liczba ławek, dostępne także na terenie dotąd niezagospodarowanym), znaczny wzrost walorów estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych i prozdrowotnych. Zakładamy pojawienie się różnorodnej roślinności – oddziałującej nie tylko na zmysł wzroku (bratki, fiołki, chabry i inne kwiaty), ale też węchu (lawenda, jaśminowce, tymianek, mięta, rozmaryn), dotyku (zróżnicowana faktura i kształty) i słuchu (szeleszczące miskanty, turzyce, trawy pampasowe) jest szczególnie korzystna dla docelowej grupy Odbiorców. Po obu stronach budynku – w części wschodniej i zachodniej pojawią się wysokie, duże i kolorowe donice z bogatą florą, także dzwonki wietrzne, pluskające solarne fontanny (z bezkosztowym źródłem zasilania, pełniące funkcję także poideł dla ptaków), ale też karmniki, budki lęgowe, co dodatkowo pozwoli na słuchanie i obserwację odwiedzających ogród ptaków. W ogrodzie będą odbywać się wszelkie działania terapeutyczne (rozmowy, trening funkcji poznawczych, ludoterapia) przy udziale Pracowników; animacja czasu wolnego przy wsparciu Wolontariuszy, a także wspólne spędzanie czasu – spotkania z Odwiedzającymi (znajomi, bliscy, rodzina, przyjaciele), co za tym idzie – integracja, tworzenie i wzmacnianie więzi społecznych. Podobnie grill (obecny jest przepalony – dziurawy i zbyt mały na nasze potrzeby) – także stanowi ważne uzupełnienie dla oferty 6 Domu Pomocy Społecznej – poza urozmaiceniem menu, jest okazją do spotkań w większym gronie, ale także do imprez przy udziale z zaproszonymi gośćmi – np. zespoły muzyczne, goście ze współpracujących szkół, z biblioteki, czy Oddziału Dziennego Pobytu. Wszystkie wyżej wymienione elementy stanowią wyposażenie ponadstandardowe, na które obecnie nie mamy żadnych środków, a dzięki budżetowi obywatelskiemu mogą się pojawić i stanowić ogromną korzyść dla wszystkich, bezpośrednio przekładając się podniesienie jakości życia Mieszkańców Placówki i społeczności lokalnej.

Koszt zadania: 23 070,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L139

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Projekt ma na celu utworzenie zewnętrznej siłowni, siedem stanowisk do ćwiczeń, na terenie ogrodu 6 Domu Pomocy Społecznej, dostępnej bezterminowo, z głównym przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych: dla Mieszkańców, ale też wszystkich Osób odwiedzających oraz dla społeczności lokalnej – osoby 60+ oraz z niepełnosprawnością z zewnątrz. (obecnie 97 ze 123 Mieszkańców Placówki to osoby niepełnosprawne) Siłownia stanie się doskonałym miejscem do aktywnego spędzania czasu (wraz z Pracownikami – Mieszkańcy pod nadzorem Fizjoterapeutów, Wolontariuszami oraz Osobami odwiedzającymi – rodzina, przyjaciele, znajomi, zaproszeni goście), ale także jako miejsce nawiązywania i podtrzymywania więzi społecznych i wzajemnego motywowania do dbania o kondycję fizyczną. Jest to szczególnie ważne dla określonych w projekcie grup odbiorców, dla których ruch jest jednym z najistotniejszych elementów rehabilitacji; odzyskania, podwyższenia i utrzymania sprawności ruchowej, wzmocnienie układu mięśniowego, stymulacji układu nerwowego, co przekłada się w sposób bezpośredni na zachowanie zdrowia, także psychicznego i poczucie samodzielności. Dodatkowym atutem jest ulokowanie siłowni w bezpośredniej bliskości z naturą – miejsce zacienione, wśród drzew i krzewów, w znacznej odległości od ruchliwych ulic miasta, ale też w miejscu pod stałym nadzorem (monitoring), ogrodzonym, co jednocześnie pozwoli na ćwiczenia w poczuciu pełnej prywatności i bezpieczeństwa, bez niechcianych towarzyszy i obserwatorów. Obecnie 6 Dom Pomocy Społecznej nie dysponuje podobną ofertą, nie mamy żadnych środków pozwalających na utworzenie tego rodzaju przestrzeni, a dzięki budżetowi obywatelskiemu środki te mogą się pojawić i stanowić ogromną korzyść dla wszystkich, stając się bardzo ważnym elementem wpływającym na podniesienie jakości życia zarówno Mieszkańców Placówki, jak i całej społeczności lokalnej.

Koszt zadania: 20 800,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L141

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Projekt zakłada budowę boiska do piłki nożnej z nawierzchnią z sztuczną trawą. Całość zlokalizowana na terenie obecnego boiska Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Łodzi. Boisko dostępne będzie dla społeczności szkolnej, sąsiadów szkoły i wszystkich zainteresowanych mieszkańców od godziny 8.00 do 19.00 w dni robocze lub po uzgodnieniu z zarządcą jednostki również w weekendy. Boisko usytuowane będzie w sposób dostępny będzie dla osób z niepełnosprawnościami. Obok boiska znajdują się strefy zajęć i relaksu wybudowane w ramach BO 2022/23 pozwalające na prowadzenie zajęć, imprez i spotkań na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Boisko nie będzie generować kosztów eksploatacji, a bieżące utrzymanie będzie obowiązkiem zarządzającego szkołą.

Koszt zadania: 826 045,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L142

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Sala gimnastyczna wymaga kompleksowego odnowienia i przystosowania do korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne. W tej chwili nie ma bezpośredniego zagrożenia dla korzystających z sali, ale pozostawienie jej w takim stanie na kolejne lata może sprowadzić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa (pojawiające się coraz częściej nierówności, ruchome klepki itp.) Modernizacja sali gimnastycznej ma również w założeniu zastosowanie rozwiązań, które umożliwią korzystanie z sali sportowej osobom z niepełnosprawnościami, między innymi: - przystosowanie wejść, montaż tablic z koszami do gry w koszykówkę z mechanizmem pozwalającym na regulowanie wysokości koszy oraz słupków z regulacją wysokości siatki do gry w siatkówkę. Zainstalowanie elektronicznej tablicy wyników znajdzie zastosowanie przy organizacji imprez i zawodów sportowych o szerszym zasięgu. Kompleksowe wyremontowanie sali gimnastycznej, wyposażenie w nowy sprzęt sportowy poprawi warunki do uprawiania sportu oraz organizowania imprez środowiskowych.

Koszt zadania: 610 200,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L143

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt zakłada generalny remont pomieszczeń toalet szkolnych w Szkole Podstawowej nr 79 w Łodzi, z uwzględnieniem przystosowania ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szkoła składa się z pięciu kondygnacji, gdzie sale lekcyjne rozmieszczone są na trzech z nich. Na każdym z tych pięter znajdują się dwa pomieszczenia łazienkowe, których aktualny stan nie zapewnia uczniom poczucia intymności, są zdewastowane oraz nie są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, a takich uczniów w naszej szkole z roku na rok przybywa. Remont obejmuje po dwa pomieszczenia łazienkowe na danym piętrze budynku, w sumie objętych remontem będzie 6 pomieszczeń.

Koszt zadania: 442 100,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L145

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Projekt zakłada budowę atrakcyjnego i bezpiecznego placu zabaw oraz strefy street workout dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do SP nr 79 oraz mieszkańców osiedla. Od 63 lat istnienia szkoły, nigdy nie było na jej terenie placu zabaw, który stanowi ważny element wspierający w rozwoju dziecka, zarówno fizyczny jak i społeczny. Projekt wynika z potrzeb dzieci i oczekiwań ich rodziców, rozumiany jako forma spędzania czasu wolnego przez dzieci po skończonych zajęciach, uatrakcyjnienie pobytu w świetlicy oraz lekcji wychowania fizycznego, w tym klas sportowych, które znajdują się na każdym poziomie edukacji. Projekt obejmuje budowę placu zabaw dla dzieci młodszych oraz strefy street workout dla młodzieży, w tym zjeżdżalnie, ściankę wspinaczkową, huśtawki, zestawy sprawnościowe. Całość dopełni bezpieczna nawierzchnia poliuretanowa. Wokół placu zabaw znajdą się ławeczki, kosz na śmieci, oraz świeże nasadzenia. Planowana strefa ruchu będzie ogólnodostępna w godzinach pracy szkoły dla całej społeczności lokalnej.

Koszt zadania: 1 083 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L147

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Projekt zakłada budowę strefy relaksu dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do SP nr 79 oraz mieszkańców osiedla. Projekt obejmuje budowę zadaszonej altany w której będzie znajdowało się miejsce do siedzenia i przeprowadzania zajęć edukacyjno-wychowawczych, ścieżkę dydaktyczną, oraz strefę do malowania na wolnym powietrzu z wykorzystaniem ściany pokrytej farbą tablicową zewnętrzną. Wokół placu zabaw znajdą się ławeczki, kosz na śmieci oraz świeże nasadzenia. Planowana strefa relaksu będzie czymś wyjątkowym, wyróżniającym się na tle naszego osiedla. Dzięki swojej ogólnodostępności w godzinach pracy szkoły (7:00 – 19:00) zapewni miejsce na spokojny i kreatywny wypoczynek, który jest niezwykle cenny w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i wspierania rozwoju.

Koszt zadania: 419 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L148

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: ŚWIATŁA DLA PIESZYCH ( W SZCZEGÓLNOŚCI DZIECI ) POMIĘDZY OSIEDLAMI NA BARDZO RUCHLIWEJ ULICY STRYKOWSKIEJ CELEM POLEPSZENIA BEZPIECZEŃSTWA DLA PRZECHODNIÓW.

Koszt zadania: 500 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L150

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Obecność opiekunów odróżnia hospicjum stacjonarne od szpitala i sprawia, że dziecko pozostaje dzieckiem. Nie jest jedynie pacjentem. Takiej cudownej opieki nie może im zabraknąć! Dlatego w ramach zadania należy zapewnić dyżury opiekunów.

Koszt zadania: 227 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L151

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Kiedy w szpitalu spędza się wiele tygodni czy nawet miesięcy, robi się smutno i źle! Choroba nowotworowa zwykle odbiera dzieciom codzienność, zwyczajność, kolegów, szkołę, której ponoć nie znosiły, a teraz bardzo jej brakuje. Odbiera poczucie wpływu, sprawczości, chęci do życia. Pomimo że zwykle życia nie zabiera, to trudno do niego wrócić po zakończonym leczeniu. W głowie dzieje się tyle rzeczy, że tylko najsilniejsi umieją nad tym zapanować. Naprzeciw tym problemom wychodzi psychoterapia i arteterapia. Wsparcie specjalistów sprawia, że choruje się lżej. W ramach zadania należy zapewnić: - Opiekę psychologiczną prowadzoną przez min. 2 osoby; - arteterapię (np. zajęcia plastyczne i/lub muzyczne – co najmniej 1 rodzaj); - terapię z wykorzystaniem lalki terapeutycznej; - zajęcia przedszkolne dla najmłodszych pacjentów, - materiały do realizacji w/w zajęć. Każdego roku na oddziałach onkologicznych leczy się ok. 150 dzieci. Mniej więcej 1/3 rodzin to stali mieszkańcy Łodzi. Pozostali, choć tego wcale nie chcieli, tymczasowo także stają się mieszkańcami naszego miasta. Grupą docelową zadania są pacjenci Oddziału pediatrii, onkologii i hematologii dla dzieci starszych i dla dzieci młodszych. W leczeniu onkologicznym od procedur medycznych nie mniej ważne jest wsparcie psychologa i terapeutów. Działania te rozbudzają chęć do życia, dodają sił i dają poczucie, że nadal można coś zdziałać, stworzyć i zachwycić świat. Pozwalają też nie stracić kontaktu z przedszpitalną rzeczywistością. Pielęgnują i rozwijają pasje. Arteterapeuta (plastyk czy muzyk) na oddziałach onkologicznych kojarzą się z czymś fascynującym i odkrywczym. Najmłodsze dzieci czekają z przejęciem na zajęcia przedszkolne. Maluchy również chcą tworzyć swoje dzieła sztuki, śpiewać i klaskać w rytm muzyki. Nie zawsze rozumieją, co się z nimi dzieje, tym bardziej trzeba dać im namiastkę normalności i pomiędzy stojakami z kroplówkami urządzić dla nich zajęcia przedszkolne. Uśmiechnięte dzieci zdrowieją szybciej! Bywa, że mały pacjent całkiem się zamyka, nie chce rozmawiać, nie chce pomocy medycznej… Wtedy niezbędne jest profesjonalne wsparcie psychologiczne uzupełnione o niezwykłe wizyty lalki terapeutycznej. To przyjaciel, któremu maluchy opowiadają to, czego nie chcą zdradzić dorosłym. Razem z lalką przenoszą się w swój świat, mówią o chorobie, o swoim strachu i obawach. Te rozmowy pozwalają dziecku wyjaśnić, co się z nim dzieje, a innym razem po prostu przynoszą śmiech. To doskonały efekt terapeutyczny. Liczne badania wskazują, że wsparcie psychologiczne i terapeutyczne są istotnym składnikiem leczenia medycznego i kładzie się na nie coraz większy nacisk. Dobra kondycja psychiczna pacjenta i jego najbliższej rodziny wpływają nie tylko na pozytywny wynik leczenia, ale również pozwalają zminimalizować negatywne konsekwencje całego procesu, przede wszystkim społeczne. Zaplanowana terapia obniży napięcie emocjonalne, zniweluje skutki stresu, da odprężenie w ciężkim procesie leczenia onkologicznego.

Koszt zadania: 123 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L152

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Szatnie dla uczniów i uczniów niepełnosprawnych nie spełniają oczekiwań uczniów i ich rodziców, utrudniają sprawowanie nadzoru pedagogicznego, nie gwarantują pełnego zabezpieczenia własności uczniów. Daleko odbiegają od norm estetycznych, a mogą nawet stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów. Oddzielone metalowymi siatkami boksy dla poszczególnych klas wyposażone jedynie w ciąg wieszaków nie dają poczucia prywatności i bezpieczeństwa pozostawionego w szatni mienia. Szatnie nie są przystosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych ruchowo, których z roku na rok w naszej szkole przybywa. W szkole potrzebne jest miejsce, w którym uczniowie niepełnosprawni bezpiecznie przebiorą się i przygotują do zajęć. Szatnie będą także dostępne dla mieszkańców uczestniczących w zajęciach otwartych organizowanych na terenie szkoły.

Koszt zadania: 111 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L153

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Szolna szatnia - modernizacja (remont, szafki wielofunkcyjne, monitoring) jest niezbędna dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania uczniów oraz mieszkańców Łodzi. Dodatkowym atutem będzie możliwość przystosowania pomieszczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Remont znacznie przyczyni się do podniesienia standardu oraz komfortu przede wszystkim dla uczniów i uczniów niepełnosprawnych ruchowo. Aktualny stan nie spełnia oczekiwań uczniów i ich rodziców, utrudnia sprawowanie nadzoru pedagogicznego, nie gwarantuje pełnego zabezpieczenia własności uczniów. Obecnie szatnia odbiega od norm estetycznych. Oddzielone metalowymi siatkami boksy dla poszczególnych klas wyposażone jedynie w ciąg wieszaków nie dają poczucia prywatności i bezpieczeństwa pozostawionego w szatni mienia. Tymczasem w szkolnej szatni potrzebne jest również miejsce, w którym uczniowie z niepełnosprawnością bezpiecznie przebiorą się i przygotują do zajęć, ale także, dzięki odpowiedniemu wyposażeniu będą mogli w przerwach między zajęciami odpocząć, zrelaksować się, wyciszyć w sytuacjach emocjonalnego napięcia lub zmęczenia. Z obu pomieszczeń będą mogli korzystać mieszkańcy Łodzi uczestniczący w zajęciach otwartych organizowanych na terenie szkoły.

Koszt zadania: 263 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L155

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt zakłada wymianę starego, zniszczonego ogrodzenia na nowe, solidne, estetyczne, zapewniające bezpieczeństwo ogrodzenie systemowe wraz z wymianą furtek i bram. Wymiana wpłynie zarówno na bezpieczeństwo dzieci jak i estetykę przestrzeni miejskiej.

Koszt zadania: 340 900,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L156

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: STREFA SPORTU przy Szkole Podstawowej nr 166 - ogólnodostępne boisko sportowe zakłada budowę boiska wielofuncyjnego o wymiarach 15mx30m wraz z ogrodzeniem, ławkami i wyposażeniem w bramki, słupki i siatkę do piłki siatkowej oraz kosze do gry. Boisko zaprojektowane jest w tzw. systemie modułowym w taki sposób, aby umożliwić różnorodne aktywności sportowe. Dzięki temu, że boisko można dostosować do różnych dyscyplin sportowych, staje się ono wszechstronnym miejscem rekreacji i rozwoju sportowego. Modułowe boiska sportowe będą wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są trwałe i bezpieczne dla użytkowników.

Koszt zadania: 296 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L157

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Dodatkowe patrole Straży Miejskiej w Łodzi na terenie kąpieliska Stawy Jana w okresie wiosenno-letnim pod kątem bezpieczeństwa wypoczywających dzieci i mieszkańców Łodzi.

Koszt zadania: 70 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L158

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Projekt zakłada zapewnienie darmowych badań markerów nowotworowych dla mieszkańców Łodzi, aby promować profilaktykę zdrowotną i wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Pakiet badań markerów nowotworowych dla kobiet obejmuje markery raka jajnika, raka piersi, raka jelita grubego, raka trzustki, raka wątroby. Pakiet badań markerów nowotworowych dla mężczyzn obejmuje raka prostaty, raka jelita grubego, raka trzustki, raka wątroby.

Koszt zadania: 180 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L159

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt przewiduje przystosowanie ogrodu przedszkolnego dla potrzeb osób niepełnosprawnych - zgodnie z założeniami ogólnodostępności budynków użyteczności publicznej. W związku z tym zaplanowany jest remont 210 m2 chodnika, który położony jest na terenie przedszkola. Dodatkowym celem jest zapewnienie bezpieczzeństwa osobom przebywającym na terenie przedszkola - zakup defibrylatora.

Koszt zadania: 200 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L160

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa i higieny warunków do uprawiania sportu w Szkole Podstawowej nr 11 w Łodzi. Głównym założeniem projektu jest wyremontowanie pomieszczenia sali gimnastycznej oraz pomieszczeń pomocniczych: pokoju nauczycieli wf, magazynu sprzętu, szatni i toalet. Szkoła Podstawowa nr 11 została wybudowana w 1978 roku. Od tego czasu zarówno sala gimnastyczna jak i pomieszczenia pomocnicze nie przechodziły remontu. Poddawane były co najwyżej drobnym pracom konserwacyjnym. W złym stanie technicznym znajduje się instalacja elektryczna, nie działają wszystkie gniazda elektryczne, sodowe oświetlenie powinno zostać zamienione na energooszczędne. Stare metalowe siatki zabezpieczające grzejniki powinny zostać wymienione na bezpieczne osłony. Parkiet powinien zostać uzupełniony, wycyklinowany i polakierowany. Pomieszczenie nauczycieli wf, szatnie i sanitariaty wymagają uzupełnienia tynków, zabezpieczenia przeciwwilgociowego i malowania. W złym stanie technicznym znajduje się magazyn sprzętu , który wymaga uzupełnienia tynków, malowania, wymiany drzwi i wykonania zabudowy do przechowywania sprzętu sportowego. Sprawdzenia stanu technicznego wymaga balkon znajdujący się na sali. Ze względów bezpieczeństwa należy podwyższyć balustradę znajdująca się na balkonie. Z pomieszczeń sportowych będą mogli korzystać mieszkańcy Łodzi uczestniczący w zajęciach otwartych organizowanych na terenie szkoły.

Koszt zadania: 764 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L161

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Termomodernizacja budynku

Koszt zadania: 512 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L162

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Projekt zakłada przeprowadzenie działań edukacyjnych, które będą obejmowały wykłady, spotkania informacyjne z młodzieżą oraz działania on-line, aby młodzi ludzie mogli dowiedzieć się więcej na temat korzyści związanych ze szczepieniem przeciwko HPV.

Koszt zadania: 20 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L163

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Celem projektu jest zwiększenie kompetencji cyfrowych uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Łodzi. Projekt zakłada utworzenia nowego centrum IT w szkole. W ramach zadania zostanie utworzona pracownia terminalowa do pracowni informatycznej i biblioteki. Do pracowni informatycznej zaplanowano zakup komputera/ serwera dla nauczyciela i 15 terminali połączonych z monitorem, myszką i klawiaturą dla uczniów, 6 robotów, 30 tabletów i szafy do przechowywania i ładowania tabletów. W bibliotece zaplanowano utworzenie stanowiska dla nauczyciela z drukarką atramentową A3 i 4 stanowisk dla uczniów. Posiadane w sali informatycznej komputery uniemożliwiają korzystanie z programów edukacyjnych, komputery w bibliotece zostały wycofanej z użytkowania w 2021 roku. Korzystanie z nowego centrum IT umożliwi wyrównywania szans edukacyjnych uczniów, którzy nie zawsze maja dostęp do nowoczesnych technologii i realizację zajęć z programowania już od klasy 1. Nowa pracownia komputerowa będzie dostępna dla ogółu mieszkańców, aby mogli spędzać w niej wolny czas, poszerzać swoje umiejętności cyfrowe i skorzystać z bezpłatnego Internetu. W porozumieniu z mieszkańcami, zgodnie z zapotrzebowaniem powstanie harmonogram korzystania z pracowni. Prowadzone będą zajęcia komputerowe „Jedenastka dla babci i dziadka”.

Koszt zadania: 137 700,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L164

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Boisko do rekreacyjnej, a także wyczynowej gry w siatkówkę plażową z pełnym oprzyrządowaniem, oświetleniem, słupkiem sędziowskim oraz liniami dla mieszkańców miasta!

Koszt zadania: 179 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L165

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Doposażenie naszego ogrodu w tablice manipulacyjne wspomoże rozwój zarówno dzieci z niepełnosprawnościami, jak i dzieci z grup ogólnodostępnych. Tablice te wspierają rozwój małej motoryki, logicznego myślenia, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz umiejętności społecznych. Swoimi barwami i kształtami zachęcają dzieci do wytrwałości w zabawie.

Koszt zadania: 7 600,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L167

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Rozbudowanie i doposażenie placu zabaw dla dzieci z osiedla Radogoszcz-Wschód, Szkoły Podstawowej nr 184 oraz Miejskiego Przedszkola nr 231. W ramach dofinansowania zostanie powiększona przestrzeń do bezpiecznej rekreacji oraz będą zamontowane dodatkowe przyrządy rozwijające sprawność fizyczną dzieci. Projekt zakłada także wymianę nawierzchni na jednolitą, antypoślizgową, pozwalającą zminimalizować ryzyko kontuzji.

Koszt zadania: 328 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L168

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Projekt zakłada remont chodnika po północnej stronie ul. Obywatelskiej na odcinku od ul. Pienistej do al. Waltera-Janke oraz wykonanie przejścia dla pieszych wraz z miejscem oczekiwania na przejście (pow. ok. 8 m2) przez ul. Obywatelską po zachodniej stronie ul. Dolinnej. Zadanie poprawi bezpieczeństwo i komfort ruchu pieszego.

Koszt zadania: 336 800,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L169

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Montaż 5 latarni na odcinku ulicy Plantowej od 7A do 11B, ulica jest nie oświetlona a służy ogromnej społeczności korzystającej z trzech ogródków działkowych Stokrotka/Milenium/Jarzębina.

Koszt zadania: 150 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L170

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt polega na remoncie alejek w dwóch sąsiadujących parkach. Zapewni to bezpieczeństwo, a także podniesie komfort dla spacerowiczów. Te dwa największe parki widzewskie od wielu lat są zaniedbane, a codziennie są one licznie odwiedzane.

Koszt zadania: 1 763 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L172

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Projekt dotyczy modernizacji nawierzchni boiska ORLIK. Ma on na celu podniesienia bezpieczeństwa i komfortu jego użytkowania przez uczniów i mieszkańców Łodzi. Konieczna jest wymiana nawierzchni boiska do gry w piłkę nożną oraz nawierzchni boiska do koszykówki, aby mogły spełniać swoje zadania strefy aktywności fizycznej dla uczniów i mieszkańców Łodzi. Na ORLIKU odbywają się nie tylko zajęcia wychowania fizycznego uczniów XXVI LO, ale także różne imprezy sportowe. Służy ono także jako miejsce do organizowania spotkań młodzieży amatorsko uprawiających sport, młodzieżowych i amatorskich rozgrywek piłkarskich, Niebieskich Igrzysk organizowanych wspólnie z okolicznymi instytucjami (przedszkola, biblioteki) i wielu innych aktywności sportowych. Nie tylko potrzebą, ale koniecznością jest położenie nowej nawierzchni na obu boiskach, bowiem ulega ona ciągłemu zużywaniu i powstające w niej ubytki zagrażają bezpieczeństwu korzystających z niej osób. Z obu boisk po godzinach pracy szkoły i po uzgodnieniu terminów będą mogli korzystać mieszkańcy Łodzi zgodnie z ich zapotrzebowaniem.

Koszt zadania: 1 004 600,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L174

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: "Zanurzę się w kulturze", czyli projekt promujący kulturę łatwo dostępną. Projekt ma szansę zaspokoić potrzeby kulturalne mieszkańców okolicy XXI LO im. B. Prusa w Łodzi. Adresowany jest szczególnie do osób, które z przyczyn ekonomicznych mają kłopot z uczestnictwem w kulturze. Stwórzmy możliwość zaspokajania potrzeb kulturalnych w miejscu zamieszkania, blisko domu, szkoły. Projekt zakłada: 1. Organizację koncertu piosenki żołnierskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości; 2. Przeprowadzenie dwóch plenerów malarskich połączonych z wystawą prac, które powstaną; 3. Wystawienie spektaklu teatralnego przez zespół uczniowski z XXI LO; 4. Przeprowadzenie dwóch wykładów nt. „Film jako synkretyczne dzieło sztuki” 5. Projekcje/retransmisje 3 sztuk teatralnych 6. Zorganizowanie wirtualnej wycieczki do muzeum sztuki współczesnej w Nowym Yorku lub Paryżu. Miejsce realizacji - XXI LO im. B. Prusa w Łodzi, jest łatwo dostępne dla wszystkich. Dzięki realizacji zadania społeczność lokalna i uczniowie uzyskają komfortowy i bezpłatny dostęp do oferty kulturalnej w miejscu zamieszkania i nauki; będą mieli możliwość obcowania z kulturą wysoką dzięki zaangażowaniu profesjonalistów i odpowiednio dobranemu, wartościowemu repertuarowi; zrealizują warsztaty malarskie i wystawią swoje prace; zbudują lub wzmocnią kompetencje odbioru treści kulturalnych; odkryją znaczenie wartości niematerialnych i estetycznych w życiu człowieka; mają szansę na integrację społeczną wokół ośrodka kultury. Przyjdź i zanurz się.

Koszt zadania: 57 800,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L175

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Zdrowie i pomoc społeczna

Opis projektu: Organizowanie i prowadzenie zróżnicowanych form poradnictwa dla kobiet doznających przemocy. Życie w ciągłym lęku i zagrożeniu odbiera poczucie wpływu i sprawczości. Aby wypełnić lukę i zapewnić należyte wsparcie, niezbędna jest pomoc specjalistyczna (prawna i psychologiczna). Bardzo ważne jest aby motywować kobiety doświadczające przemocy w rodzinie do podejmowania działań w kierunku rozwiązywania problemów życiowych i wychodzenia z roli ofiary. Poradnictwo psychologiczne i prawne niezwykle ważne jest dla kobiet - matek, które są ofiarami przemocy w rodzinie. Dziecko, które jest świadkiem przemocy domowej pośrednio samo tej przemocy doświadcza, traci poczucie bezpieczeństwa co często może przejawiać się problemami wychowawczymi, agresją czy zaburzeniami lękowo-depresyjnymi. A to kilka słów Pani, która tej przemocy doświadczyła: "O tym, że doświadczam przemocy, dowiedziałam się od pani psycholog, do której trafiłam z objawami depresji. Moja rodzina nie do końca zdawała sobie sprawę z tego, co przeżywam, bo przecież to, że czasem mąż walnie focha, albo to, że moje pieniądze siedzą w jego portfelu, no i może jeszcze to, że jak się zdenerwuje, to popchnie – to przecież nic takiego – z tym da się żyć. I kiedy tak żyjesz obok kogoś, kto poniża, kto cię nie zauważa, i w dodatku jest to twój mąż, i trwa to latami, to powoli, małymi krokami, przestajesz czuć, że do czegokolwiek masz prawo..."

Koszt zadania: 157 200,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L176

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt dotyczy wymiany parkietu w auli szkolnej XXVI Liceum Ogólnokształcącego. Jego nadrzędnym celem jest podniesienie bezpieczeństwa korzystających z auli uczniów i mieszkańców Łodzi. Aula szkolna wykorzystywana jest nie tylko na imprezy szkolne, zebrania Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, ale również jako pomieszczenie udostępniane na konferencje, debaty, konkursy szkolne i kuratoryjne, szkolenia, zebrania Rady Osiedla i Spółdzielni mieszkaniowej. Odbywają się w niej także wszelkiego rodzaju projekty międzyszkolne i międzynarodowe. Pomieszczenie chętnie jest udostępniane na inicjatywy społeczne mające na celu podniesienie dobrostanu mieszkańców Łodzi i osiedla. Na auli odbywają się konkursy o zasięgu łódzkim i wojewódzkim, co szczególnie ważne, w kategorii tanecznej. Dlatego też wymiana parkietu jest nie tyle potrzebą, co koniecznością, aby zapewnić bezpieczeństwo ich uczestnikom. Po godzinach pracy szkoły i po uzgodnieniu terminów z auli będą mogli korzystać mieszkańcy Łodzi zgodnie z ich zapotrzebowaniem i tworzonym harmonogramem.

Koszt zadania: 213 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L177

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Zadaniem projektu będzie remont wraz z modernizacją komory technicznej (sieć wodociągowo-kanalizacyjna oraz elektryczna) fontanny w Parku Podolskim znajdującej się bliżej ulicy Tatrzańskiej.

Koszt zadania: 850 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L182

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Celem Projektu jest zakup i montażu wiaty na przystanku autobusowym Milionowa - Przędzalniana.

Koszt zadania: 40 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L186

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Zakup ładowarki teleskopowej pozwoli na wykorzystanie jednego urządzenia, które może zastąpić kilka urządzeń ratowniczych. Poprzez swoją charakterystykę może być stosowana z różnego rodzaju osprzętem zastępując drabinę, podnośnik, dźwig, koparkę, spych oraz poprzez swoje gabaryty i budowę nieść pomoc w miejscach gdzie tradycyjne wozy strażackie są w stanie wjechać. Dodatkowo może bardzo przyśpieszyć działania ratownicze zastępując kilkunastu strażaków na raz. Pomoże to w poprawie bezpieczeństwa na terenie miasta szczególnie w krytycznych sytuacjach. Ładowarka teleskopowa pełni już służbę w kilku jednostkach na terenie kraju, gdzie jest bardzo prężnie wykorzystywana podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

Koszt zadania: 818 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L187

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Zakup i montaż ławki przystosowanej do karmienia i przewijania niemowląt. Celem jest utworzenie i zabezpieczenie miejsca do karmienia i przewijania niemowląt oraz zapewnienie intymności rodzicom i dzieciom. Zadaszona, osłonięta ławka wykonana z drewna odpornego na działanie warunków atmosferycznych i miejsce z podwyższeniem pełniące funkcję przewijaka.

Koszt zadania: 20 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L188

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Jednostka zlokalizowana jest we wschodniej części Łodzi, w bliskiej odległości od autostrady A1 oraz bardzo mocno obciążonej linii kolejowej Łódź-Warszawa. Zarówno szlakami kolejowymi jak i drogowymi przemieszcza się bardzo duża liczba osób (pasażerowie pociągów i samochodów), co stwarza ryzyko wypadków komunikacyjnych. Ponadto zarówno pociągami jak i samochodami przewożone są różnego rodzaju toksyczne i łatwopalne środki przemysłowe, które stwarzają zagrożenie pożarowe i wybuchowe. Przy miejscowości zlokalizowane są również lasy, łąki i pola uprawne, stwarzające dodatkowe zagrożenie. Ponadto dynamiczny rozwój wschodniej części miasta, w szczególności powstawanie i rozwój osiedli mieszkaniowych, budowa centrów logistycznych w okolicach autostrady A1, planowana budowa kolei szybkich prędkości oraz obwodnicy Brzezin, w dalszej perspektywie będą wymagały zwiększenia możliwości operacyjnych jednostki. Ponadto Łódź, podobnie jak inne gminy województwa łódzkiego, zagrożona jest klęskami żywiołowymi (m. in. wichury, ulewy i gradobicia, które powodują uszkodzenia dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych, przewracanie i wyrywanie drzew, zalania budynków mieszkalnych i gospodarczych). Z kolei w okresie suszy istnieje duże zagrożenie pożarami lasów, łąk i pól uprawnych. Zakup samochodu techniczno-pożarniczego w znacznym stopniu zwiększy potencjał ratowniczy jednostki oraz pozwoli na skuteczne i bezpieczne podejmowanie działań ratowniczych na rzecz ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska przed pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami (również podczas zdarzeń komunikacyjnych i drogowych), a tym samym pozwoli na utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta Łodz (w szczególności mieszkańców wschodniej części miasta jak i okolicznych miejscowości).

Koszt zadania: 600 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L189

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Monitoring wizyjny zewnętrzny i wewnętrzny pozwalający zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i okolicy szkoły.

Koszt zadania: 28 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L190

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Projekt zakłada ogrodzenie terenu i posadzenie krzewów i roślin. Projekt poprawi estetykę przestrzeni miejskiej. Ogródek umożliwi dzieciom ze szkoły, okolicznych przedszkoli oraz dzieciom korzystających z zajęć dodatkowych na poznanie przyrody, sadzenie i poznawanie roślin.

Koszt zadania: 22 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L191

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Zakup i montaż ławki przystosowanej do karmienia i przewijania niemowląt. Celem jest utworzenie i zabezpieczenie miejsca do karmienia i przewijania niemowląt oraz zapewnienie intymności rodzicom i dzieciom. Zadaszona, osłonięta ławka wykonana z drewna odpornego na działanie warunków atmosferycznych i miejsce z podwyższeniem pełniące funkcję przewijaka.

Koszt zadania: 20 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L192

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Zakup i montaż ławki przystosowanej do karmienia i przewijania niemowląt. Celem jest utworzenie i zabezpieczenie miejsca do karmienia i przewijania niemowląt oraz zapewnienie intymności rodzicom i dzieciom. Zadaszona, osłonięta ławka wykonana z drewna odpornego na działanie warunków atmosferycznych i miejsce z podwyższeniem pełniące funkcję przewijaka.

Koszt zadania: 6 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L195

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Zakup i montaż ławki przystosowanej do karmienia i przewijania niemowląt. Celem jest utworzenie i zabezpieczenie miejsca do karmienia i przewijania niemowląt oraz zapewnienie intymności rodzicom i dzieciom. Zadaszona, osłonięta ławka wykonana z drewna odpornego na działanie warunków atmosferycznych i miejsce z podwyższeniem pełniące funkcję przewijaka.

Koszt zadania: 20 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L196

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Zakup i montaż ławki przystosowanej do karmienia i przewijania niemowląt. Celem jest utworzenie i zabezpieczenie miejsca do karmienia i przewijania niemowląt oraz zapewnienie intymności rodzicom i dzieciom. Zadaszona, osłonięta ławka wykonana z drewna odpornego na działanie warunków atmosferycznych i miejsce z podwyższeniem pełniące funkcję przewijaka.

Koszt zadania: 20 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L197

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt zakłada zakup specjalistycznego sprzętu służącego do organizacji zaopatrzenia wodnego podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. W jego skład wchodzi przenośny zbiornik na wodę o pojemności 13000l, motopompa pożarnicza oraz wyposażenie uzupełniające umożliwiające przetłaczanie wody na duże odległości oraz uzupełnianie wody w samochodach pożarniczych na miejscu zdarzenia.

Koszt zadania: 150 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L199

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Projekt zakłada modernizację Hali Sportowej przy ul. Małachowskiego w celu podniesienia komfortu korzystania z obiektu przez mieszkańców Łodzi. W ramach projektu wymienione zostaną wszystkie krzesełka w sekcji przeznaczonej dla publiczności, dzięki czemu obiekt ponownie będzie komfortowy i bezpieczny dla mieszkańców na wszelkiego rodzaju wydarzeniach odbywających się w hali sportowej oraz dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wyremontowane zostaną również szatnie podnosząc komfort korzystania z obiektu przez mieszkańców.

Koszt zadania: 666 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L204

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Łagiewnickie kaplice św. Rocha i św. Sebastiana oraz św. Antoniego, wszyscy w Łodzi znamy to miejsce, warto odnowić otoczenie kapliczek aby w odpowienich warunkach oddać się zadumie i modlitwie.

Koszt zadania: 7 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L207

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Budowa placu zabaw, siłowni plenerowej oraz szkolnego ogródka dydaktycznego przy Szkole Podstawowej nr 91 w Łodzi. Projekt obejmuje stworzenie przyjaznej przestrzeni przeznaczonej na cele edukacyjne i zachęcającej do aktywnego wykorzystania i spędzania czasu wolnego zarówno przez uczniów jak i całą społeczność osiedlową. Dzięki modernizacji obecnego placu zabaw dla dzieci młodszych, budowę siłowni zewnętrznej oraz szkolnego ogródka dydaktycznego przy Szkole Podstawowej nr 91 ul. Kasprzaka 45 w Łodzi powstanie atrakcyjne miejsce, które pomoże w promowaniu aktywnego stylu życia skierowane do szerokiego grona odbiorców - dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkoły oraz osób z różnych grup wiekowych mieszkających na naszym osiedlu. Dzięki ogródkowi dydaktycznemu będziemy mogli efektywnie realizować programy ekologiczne poszerzające wiedzę o ekologii, otaczającym świecie poprzez obserwację przyrody i doświadczaniu jej na własnej skórze. W ramach realizacji zadania planowana jest modernizacja istniejącego placu zabaw: wymiana zniszczonej, zdeformowanej i dziurawej nawierzchni na nową - bezpieczną i estetyczną, wymiana uszkodzonych urządzeń i doposażenie w nowe atrakcyjne oraz budowa siłowni zewnętrznej wyposażonej w 8 urządzeń przy szkolnym ogródku dydaktycznym. Usytuowanie siłowni oraz szkolnego ogródka dydaktycznego w pobliżu wybudowanych wcześniej 2 boisk: wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz boiska do siatkówki plażowej, pozwoli na stworzenie infrastruktury sprzyjającej rozwijaniu umiejętności poprzez łączenie zabawy i edukacji z aktywnością fizyczną. Nie od dziś wiadomo, że aktywność ruchowa sprzyja rozwijaniu sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci. Przebywanie dzieci w jednym wielofunkcyjnym miejscu, będzie sprzyjało aktywizacji i integracji, tworzeniu atmosfery współpracy i współdziałania w zespole, poznawaniu i przestrzeganiu zasad zdrowej rywalizacji sportowej oraz rozwijaniu odporności emocjonalnej w różnych sytuacjach. Myśląc o bezpieczeństwie i umożliwieniu różnorodnego rozwoju oraz pobudzaniu aktywności fizycznej pragniemy stworzyć miejsce idealnie do tego przeznaczone. Ponieważ jedną z najskuteczniejszych ścieżek zdobywania wiedzy przez dzieci i młodzież jest właśnie zabawa proponujemy, by poza urządzeniami i klasycznymi elementami wyposażenia placu zabaw i siłowni znalazły się tam także urządzenia nawiązujące do świata nauki i zachęcające do eksperymentowania. Poznawanie praw fizyki pozwala zrozumieć, w jaki sposób funkcjonuje otaczający nas świat. Ciekawość i eksperymentowanie rozbudzą w dzieciach i młodzieży zainteresowania zgłębianiem tajników nauki i otoczenia oraz pobudzą do twórczego poszukiwania rozwiązań zgodnie z zaproponowanymi regułami. Nie bez znaczenia jest także fakt, że na terenie szkoły organizowane są przez cały rok różnorodne imprezy i wydarzenia dla różnych grup odbiorców i wszystkich mieszkańców dzielnicy. Uatrakcyjnienie przestrzeni stworzy nowe możliwości jej wykorzystania na pikniki i Kozińskie spotkania z mieszkańcami. Elementy projektu: Sporządzenie dokumentacji projektowej dla całości zadania. Budowa siłowni zewnętrznej, montaż urządzeń. Budowa placu zabaw, demontaż starego/montaż nowego podłoża i elementów wyposażenia. Budowa szkolnego ogródka dydaktycznego. Nasadzenia roślin, ławki, kosze na śmieci, tablica informacyjna. Siłownia zewnętrzna oraz budowa placu zabaw. W ramach projektu przewiduje się montaż 10 elementów w tym 8 urządzeń do ćwiczeń na siłowni zewnętrznej a także wymianę nawierzchni i zepsutych urządzeń na placu zabaw oraz montaż nowych bezpiecznych i atrakcyjnych urządzeń. W kosztach projektu wnioskodawca uwzględnia transport oraz montaż urządzeń. Urządzenia do zewnętrznej siłowni plenerowej dla młodzieży starszej: - płyta gumowa (50 000 PLN); - orbitrek (8 000 PLN); - prasa nożna (8 000PLN); - biegacz (8 500 PLN); - podciąg (9 000 PLN); - wioślarz (7 500 PLN); - wahadło, biegacz, twister 3 w 1 (12 000 PLN); - narciarz (4 500 PLN); - wyciskanie i wyciąg (7 000 PLN); - ławki narożne (6 000 PLN); - tablica (1 000 PLN). Urządzenia do placu zabaw: - płyta gumowa (50 000 PLN); - karuzela tarczowa z siedziskami (8 000 PLN); - bujak i huśtawka sprężynowa (6 500 PLN); - drabinki, huśtawka linowa, zjeżdżalnia, mini ścianka wspinaczkowa (11 000 PLN); - tablica do rysowania z grą kółko i krzyżyk (3 000 PLN); - ławki (6 000 PLN); - tablica (2 000 PLN). Budowa szkolnego ogródka dydaktycznego: Projekt polegał będzie na zamontowaniu instalacji interaktywnych z dziedziny geografii, astronomii i przyrody. Uczniowie będą mogli korzystać z instalacji poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów. Każdy będzie mógł wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Przy każdym urządzeniu znajdzie się krótka instrukcja i opis prezentowanego zjawiska (w języku polskim, angielskim i ukraińskim). - zegar słoneczny/gnomon (3 500 PLN); - Teleskop ( 4 000 PLN); - stacja pogodowa (2 500 PLN); - stół do gry w szachy z ławeczkami podwójny (9 500 PLN); - peryskop optyczny (2 500 PLN); - kosze na śmieci (2 000 PLN); - ławki (8 000 PLN); - tablice informacyjne (4 000 PLN). Celem całego projektu jest integracja społeczna, pobudzenie aktywności fizycznej i zaproponowanie różnorodnych form edukacji poprzez zabawę dzięki zaplanowaniu i świadomym wykorzystaniu przestrzeni wraz z dbałością o estetyczne walory otoczenia. Nauka połączona z zabawą angażuje wszystkie zmysły dziecka, pobudza do podejmowania twórczych i kreatywnych działań, inspiruje do pełnego wykorzystywania własnego potencjału, dzięki czemu z łatwością przyswaja ono wiedzę o otaczającym świecie.

Koszt zadania: 345 100,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L208

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: "Od zmysłu do umysłu" to projekt zapewniający dzieciom w każdym wieku (w tym przedszkolnym i szkolnym) osiąganie jak najlepszych wyników edukacyjnych przez stymulację wszystkich zmysłów. Projekt zakłada stworzenie ścieżki sensorycznej na terenie trawiastym oraz parku linowego wśród wolnostojących drzew - przeznaczonego dla dzieci. Stworzenie bezpiecznego, przyjaznego i w oddali od ruchliwej ulicy miejsca zabawy i wypoczynku dla dzieci, jest niezbędnym elementem ich prawidłowego rozwoju. W zatrważającym świecie dysfunkcji, mnożących się diagnoz oraz ograniczenia aktywności dzieci przez między innymi dowożenie dzieci pod same drzwi przedszkola i szkoły - nauczyciele oraz specjaliści dostrzegają potrzebę zdecydowanie większego dostymulowania zmysłu równowagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wśród dzieci przedszkolnych i szkolnych widoczne są problemy z wyhamowaniem, skupieniem uwagi i planowaniem motorycznym. Te problemy wywołuja rozdrażnienie, chęć działania najczęściej wyłącznie na własnych zasadach i zachowania opozycyjne. Często u dzieci widoczna jest podwrażliwość proprioceptywna i przedsionkowa, nadwrażliwość i podwrażliwość dotykowa. Wszystko to wpłynęło na potrzebę stworzenia miejsca, w którym z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu pod okiem osoby dorosłej, dzieci podczas zabawy z rówieśnikami będą uczestniczyły w swoistej terapii. Projekt nie wymaga zmiany infrastruktury terenu, na którym jest zaplanowany. Zakup sprzętu specjalistycznego ( trampolin, siatek wspinaczkowych ze ślizgami, urządzeń sprawnościowych), prawidłowe zamontowanie go, konserwacja i monitorowanie to czynności wpisane w realizację projektu. Ponieważ sprzęt i aranżacja „zielonej” przestrzeni będzie ogólnodostępna, w projekcie zaplanowano również (w trosce o bezpieczeństwo zamontowanych urządzeń) zakup i montaż kamer bezprzewodowych zasilanych bateriami fotowoltaicznymi.

Koszt zadania: 378 900,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L211

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo

Opis projektu: Celem projektu jest wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci przebywających na boisku szkolnym, placu zabaw, siłowni zewnętrznej i terenach trawiastych wokół Szkoły oraz właściwe zabezpieczenie majątku Szkoły. Realizacja będzie polegała na usunięciu fragmentu starego ogrodzenia od strony budynków AHE, z którymi Szkoła sąsiaduje od strony południowej, wywóz i utylizację zdemontowanych elementów, montażu nowych przęseł (paneli ogrodzeniowych) na podmurówce, montażu szlabanu automatycznego w bramie od ul. Rewolucji 1905r. oraz montażu nowych kamer na budynku Szkoły od strony boiska.

Koszt zadania: 163 500,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L212

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu na zwierzęta pod ochroną(jeże, wiewiórki,lisy,dzikie ptactwo) które przemieszczają się między dwoma parkami na ul. Bednarskiej

Koszt zadania: 5 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L213

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Projekt obejmuje budowę ogrodzonego parku z przeszkodami dla psów na terenie ok. 450 m2. Na terenie parku znajdować się będą również ławki do odpoczynku, kosze na śmieci z dystrybutorami plastikowych woreczków, stojaki na miski i daszek zapewniający cień.

Koszt zadania: 217 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L214

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Ulica Hyrna na odcinku od ul. Listopadowej do Dębowskiego jest drogą gruntową o fatalnym stanie nawierzchni, której uszkodzenia skrajnie utrudniają komunikację mieszkańcom oraz dojazd służbom miejskim, w tym Zespołom Ratownictwa Medycznego. Jest to kluczowe przejście/przejazd dla kilkuset mieszkańców Stoków - pieszych, rowerzystów i zmotoryzowanych. Ulica Hyrna jest dojazdem do infrastruktury społecznej w kierunku ulic Giewont /Telefoniczna – gdzie mieszą się szkoły, palcówki Ochrony Zdrowia, czy też jest łącznikiem do komunikacji miejskiej. Ze względu na brak systemu odwadniającego na tej ulicy nie jest możliwe położenie asfaltu. Projekt zakłada utwardzenie w technologii przepuszczalnej (np. płyty YOMB) na odcinku 120-150 m fragmentu ul. Hyrnej od skrzyżowania z Listopadową do posesji Hyrna 13 ( etap 1. Z uwagi na ograniczenia budżetowe) lub na odcinku do wyczerpania środków przeznaczonych na projekt z wykluczeniem fragmentów na których szerokość pasa drogowego lub inne przeszkody formalno-prawne wykluczają realizację projektu. Szerokość pasa drogowego możliwa do realizacji w istniejących warunkach geodezyjnych (dostosowana do szerokości działki). Działanie powinno objąć: Korytowanie pasa drogi – 150-metrowego wskazanego odcinka ul. Hyrnej – 85 tys PLN. Wykonanie stabilizacji i podbudowy na wymienionym odcinku – 85 tys PLN. Wykonanie przepuszczalnej nawierzchni drogi z płyt betonowych ażurowych – 80 tys PLN - do wnioskowanej kwoty projektu.

Koszt zadania: 600 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L215

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Zabawa i nauka z wykorzystaniem zabawkowego pojazdu ratunkowego w Przedszkolu Miejskim nr 133 Dzieci najlepiej poznają świat przez zabawę! Zabawa na placu zabaw ma wpływ na kilka zmysłów jednocześnie, co w efekcie pobudza do pracy wiele komórek mózgu. Celem realizacji naszego projektu jest modernizacja placu zabaw poprzez montaż nowego urządzenia, które ma pobudzić wyobraźnię dzieci, wspierać ich rozwój fizyczny, uczyć zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Nasz wybór padł m.in. na montaż zabawki - Karetki Pogotowia. Zabawa pomoże dzieciom zrozumieć znaczenie bezpieczeństwa, odpowiedzialności społecznej i pomagania innym. Dzięki tej zabawce dzieci także szybko przyswoją najważniejsze numery alarmowe. Pozwól dzieciom spełnić marzenia! Kwota inwestycji: 30 000 zł

Koszt zadania: 33 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L216

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Zakup i montaż dwóch zewnętrznych betonowych stołów do tenisa stołowego (ping ponga). Stoły zlokalizować w pobliżu placu zabaw. Można zamontować stoły pod istniejącą wiatą. Dla rozwoju i rekreacji mieszkańców.

Koszt zadania: 116 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L218

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Infrastruktura drogowa i komunikacja

Opis projektu: Łączymy miasto, łączymy mieszkańców! Proponuję projekt budowy bezpiecznego i wygodnego przejazdu dla rowerzystów przez ul. Zachodnią, który połączy centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura ze Starymi Bałutami. Celem tego projektu jest promowanie zdrowego trybu życia, poprawa infrastruktury rowerowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Koszt zadania: 260 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L220

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Edukacja, dzieci i młodzież

Opis projektu: Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnej ścieżki dydaktycznej wzdłuż budynku szkolnego z przeznaczeniem dla społeczności lokalnej. Nasadzania będą obejmowały różne gatunki flory polskiej oraz zagranicznej, o wysokich wartościach estetycznych oraz edukacyjnych.

Koszt zadania: 132 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L221

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Celem projektu, jest przede wszystkim wprowadzenie do tej przestrzeni drzew w celu jej zacienienia. Po drugie zagospodarowanie jedynej działki w okolicy, którą nikt się nie zajmuje. Chodnik i cała część tej działki jest bardzo nasłoneczniona latem, nie ma tam żadnych drzew. Trawa w okresie letnim całkowicie wysycha i staje się nie estetyczną przestrzenią, wokół innych działek o które dba SP 34, SP 198 i administrator budynku przy Wujaka 9. Miejsce to ma duże nasycenie przechodniów, jest drogą do szkoły SP 34, jest drogą osiedlową jest też miejscem, gdzie wiele rodziców, dziadków czeka w tej okolicy na odebranie dzieci ze szkoły, a dzieci funkcjonują na tej przestrzeni, wychodząc ze szkoły. Zacienie chodnika drzewami wpłynie latem na obniżenie temperatury powierzchni samego chodnika jak i przestrzeni wokół, gdzie utrzyma się dłużej wilgoć i trawa nie będzie wysychać tak szybko. Drzewa-piękne śliwy wiśniowe, kwitnące na różowo wiosną i mające bordowe ulistnienie cały rok oraz ławki zamienią ten mały fragment porzuconego terenu w przyjemną przestrzeń, gdzie można odpocząć czy poczekać na dzieci.

Koszt zadania: 33 400,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L222

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Tereny zielone i ochrona środowiska

Opis projektu: Projekt obejmuje stworzenie ławek na obramowaniach klombów z drzewami, naprawę części betonowych oraz uzupełnienie nasadzeń w ich obrębie. Miejsce to jest przeznaczone dla spacerujących w okolicy, oczekujących na dzieci i młodzież, zagospodarowanie go pozwoli na stworzenie miejsca przyjaznego mieszkańcom i oczekującym.

Koszt zadania: 27 000,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L223

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Wykonanie pełnowymiarowego boiska do siatkówki plażowej wraz z niezbędnymi urządzeniami i sprzętem do gry w siatkówkę oraz z małą architekturą: 2 ławki i kosz na śmieci. Celem budowy boiska do siatkówki plażowej jest zwiększenie atrakcyjności zajęć oraz popularyzacja aktywności ruchowej.

Koszt zadania: 80 400,00 zł

zobacz szczegóły

Numer projektu: L224

Projekt: Ponadosiedlowy

Kategoria projektu: Sport i rekreacja

Opis projektu: Projekt zakłada zakup i montaż dwóch stołów do gry w Teqball(oraz tablicy wyjaśniającej zasady) pozwalających na doskonalenie techniki piłkarskiej dla wszystkich pasjonatów sportu. Teqball to dynamiczna i nowoczesna dyscyplina sportowa, która łączy elementy piłki nożnej i tenisa stołowego. Gra jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, zarówno dla amatorów, jak i dla profesjonalistów.

Koszt zadania: 55 500,00 zł

zobacz szczegóły

PODSUMOWANIE GŁOSOWANIA NA PROJEKTY PONADOSIEDLOWE

Jeśli chcesz oddać głosy na wybrane przez siebie projekty ponadosiedlowe wybierz: "POTWIERDZAM WYBÓR PROJEKTÓW PONADOSIEDLOWYCH"
Pamiętaj możesz zagłosować tylko raz!

PROJEKTY PONADOSIEDLOWE:

BRAK WSKAZANYCH PROJEKTÓW PONADOSIEDLOWYCH
PAMIĘTAJ NIE BĘDZIE MOŻNA PONOWNIE GŁOSOWAĆ NA PROJEKTY PONADOSIEDLOWE.
W bieżącej edycji Budżetu Obywatelskiego w jednym akcie głosowania Mieszkańcy Łodzi wybierają projekty Ponadosiedlowe i Osiedlowe.


Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE